تبلیغات
[جغرافیا - مطالب خرداد 1390
[جغرافیا

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

ایلام شناسی

استان ایلام با مساحتی حدود 19086 كیلومتر مربع، در غرب كشور، بین 31 درجه و 58 دقیقه تا 34 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی نسبت به استوا و 45 درجه و 44 دقیقه تا 48 درجه و 10 دقیقه طول شرقی نسبت به نصف‌النهار گرینویچ قرار دارد. این استان یک منطقه كوهستانی و مرتفع است كه در غرب و جنوب‌غربی كشور در میان رشته كوه‌های كبیركوه از سلسله جبال زاگرس قرار دارد. از شمال به استان كرمانشاه، از جنوب به قسمتی از خوزستان و كشور عراق، از شرق به استان لرستان و از غرب به كشور عراق محدود است. استان ایلام حدود 425 كیلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد.كوه‌های ایلام از جمله ناهمواری‌های سلسله جبال زاگرس است. در حاشیة غربی این رشته‌كوه و به صورت چین‌های موازی در جهت شمال غربی، جنوب شرقی امتداد یافته است. این چین‌ها از جمله رسوبات دوران اول تا چهارم زمین‌شناسی است. نواحی شمال و شمال شرقی استان كوهستانی و دارای ارتفاعات مهمی است. مناطق غرب و جنوب غربی آن از زمین‌های پست و كم‌ارتفاع و تپه ماهور، تشكیل شده است.آب و هوای استان ایلام به سبب تأثیرپذیری از عوامل گوناگونی چون عرض جغرافیایی (زاویه تابش آفتاب)، ارتفاع، امتداد رشته‌كوه‌های زاگرس، فاصله از بیابان‌های عراق و عربستان و بادهای محلی و ناحیه‌ای از تنوع زیاد برخوردار است. استان ایلام دارای سه منطقه آب و هوایی (آب و هوای سرد كوهستانی، آب و هوای معتدل كوهستانی، آب و هوای صحرایی و نیمه‌صحرایی "گرم و خشک" است.

 

درسی بزرگ برای زندگی

درسی بزرگ از دونده ای که آخر شد

 

در سال ۱۹۶۸ مسابقات المپیک در شهر مکزیکوسیتی برگزار شد. در آن سال مسابقه دوی ماراتن یکی از شگفت انگیز ترین مسابقات دو در جهان بود. دوی ماراتن در تمام المپیک ها مورد توجه همگان است و مدال طلایش گل سرسبد مدال های المپیک. این مسابقه به طور مستقیم در هر ۵ قاره جهان پخش می شود.

درسی بزرگ از دونده ای که آخر شد + (عکس)

کیلومتر آخر مسابقه بود دوندگان رقابت حساس و نزدیکی با هم داشتند، نفس های آنها به شماره افتاده بود، زیرا آنها ۴۲ کیلومترو ۱۹۵ متر مسافت را دویده بودند. دوندگان همچنان با گامهای بلند و منظم پیش میرفتند. چقدر این استقامت زیبا بود. هر بیننده ای دلش میخواست که این اندازه استقامت وتوان داشته باشد. دوندگان، قسمت آخر جاده را طی کردند و یکی پس از دیگری وارد استادیوم شدند.استادیوم مملو از تماشاچی بود و جمعیت با وارد شدن دوندگان، شروع به تشویق کردند.

درسی بزرگ از دونده ای که آخر شد + (عکس)

رقابت نفس گیر شده بود و دونده شماره … چند قدمی جلوتر از بقیه بود. دونده ها تلاش میکردند تا زودتر به خط پایان برسند و بالاخره دونده شماره … نوار خط پایان را پاره کرد. استادیوم سراپا تشویق شد. فلاش دوربین های خبرنگاران لحظه ای امان نمی داد و دونده های بعدی یکی یکی از خط پایان گذشتند و بعضی هاشان بلافاصله بعد از عبور از خط پایان چند قدم جلوتر از شدت خستگی روی زمین ولو شدند. اسامی و زمان های به دست آمده نفرات برتر از بلندگوها اعلام شد. نفر اول با زمان دو ساعت و … در همین حال دوندگان دیگر از راه رسیدند و از خط پایان گذشتند. در طول مسابقه دوربین ها بارها نفراتی را نشان داد که دویدند، از ادامه مسابقه منصرف شدند و از مسیر مسابقه بیرون آمدند. به نظر میرسید که آخرین نفر هم از خط پایان رد شده است. داوران و مسوولین برگزاری میروند تا علائم مربوط به مسابقه ماراتن و خط پایان را جمع آوری کنند جمعیت هم آرام آرام استادیوم را ترک میکنند. اما…

بلند گوی استادیوم به داوران اعلام میکند که خط پایان را ترک نکنند گزارش رسیده که هنوز یک دونده دیگر باقی مانده. همه سر جای خود برمیگردند و انتظار رسیدن نفر آخر را میکشند. دوربین های مستقر در طول جاده تصویر او را به استادیوم مخابره میکنند. از روی شماره پیراهن او اسم او را می یابند “جان استفن آکواری” است دونده سیاه پوست اهل تانزانیا، که ظاهرا برایش مشکلی پیش آمده، لنگ میزد و پایش بانداژ شده بود.

درسی بزرگ از دونده ای که آخر شد + (عکس)

۲۰ کیلومتر تا خط پایان فاصله داشت و احتمال این که از ادامه مسیر منصرف شود زیاد بود. نفس نفس میزد احساس درد در چهره اش نمایان بود لنگ لنگان و آرام می آمد ولی دست بردار نبود. چند لحظه مکث کرد و دوباره راه افتاد. چند نفر دور او را می گیرند تا از ادامه مسابقه منصرفش کنند ولی او با دست آنها را کنار می زند و به راه خود ادامه میدهد. داوران طبق مقررات حق ندارند قبل از عبور نفر آخر از خط پایان محل مسابقه را ترک کنند. جمعیت هم همان طور منتظر است و محل مسابقه را با وجود اعلام نتایج ترک نمی کند. جان هنوز مسیر مسابقه را ترک نکرده و با جدیت مسیر را ادامه میدهد. خبرنگاران بخش های مختلف وارد استادیوم شده اند و جمعیت هم به جای اینکه کم شود زیادتر میشود! جان استفن با دست های گره کرده و دندان های به هم فشرده و لنگ لنگان، اما استوار، همچنان به حرکت خود به سوی خط پایان ادامه میدهد او هنوز چند کیلومتری با خط پایان فاصله دارد آیا او میتواند مسیر را به پایان برساند؟ خورشید در مکزیکوسیتی غروب میکند و هوا رو به تاریکی میرود.

بعد از گذشت مدتی طولانی، آخرین شرکت کننده دوی ماراتن به استادیوم نزدیک میشود، با ورود او به استادیوم جمعیت از جا برمیخیزد چند نفر در گوشه ای از استادیوم شروع به تشویق میکنند و بعد انگار از آن نقطه موجی از کف زدن حرکت میکند و تمام استادیوم را فرا میگیرد نمیدانید چه غوغایی برپا میشود.

۴۰ یا ۵۰ متر بیشتر تا خط پایان نمانده او نفس زنان می ایستد و خم میشود و دستش را روی ساق پاهایش میگذارد، پلک هایش را فشار می دهد نفس میگیرد و دوباره با سرعت بیشتری شروع به حرکت میکند. شدت کف زدن جمعیت لحظه به لحظه بیشتر میشود خبرنگاران در خط پایان تجمع کرده اند وقتی نفرات اول از خط پایان گذشتند استادیوم اینقدر شور و هیجان نداشت. نزدیک و نزدیکتر میشود و از خط پایان میگذرد. خبرنگاران، به سوی او هجوم میبرند نور پی در پی فلاش ها استادیوم را روشن کرده است انگار نه انگار که دیگر شب شده بود. مربیان حوله ای بر دوشش می اندازند او که دیگر توان ایستادن ندارد، می افتد.

آن شب مکزیکوسیتی و شاید تمام جهان از شوق حماسه جان، تا صبح نخوابید. جهانیان از او درس بزرگی آموختند و آن اصالت حرکت، مستقل از نتیجه بود. او یک لحظه به این فکر نکرد که نفر آخر است. به این فکر نکرد که برای پیشگیری از تحمل نگاه تحقیرآمیز دیگران به خاطر آخر بودن میدان را خالی کند. او تصمیم گرفته بود که این مسیر را طی کند، اصالت تصمیم او و استقامتش در اجرای تصمیمش باعث شد تا جهانیان به ارزش جدیدی توجه کنند ارزشی که احترامی تحسین برانگیز به دنبال داشت. فردای مسابقه مشخص شد که جان ازهمان شروع مسابقه به زمین خورده و به شدت آسیب دیده است.

او در پاسخگویی به سوال خبرنگاری که پرسیده بود، چرا با آن وضع و در حالی که نفر آخر بودید از ادامه مسابقه منصرف نشدید؟ ابتدا فقط گفت: برای شما قابل درک نیست! و بعد در برابر اصرار خبرنگار ادامه داد:مردم کشورم مرا ۵۰۰۰ مایل تا مکزیکوسیتی نفرستاده اند که فقط مسابقه را شروع کنم، مرا فرستاده اند که آن را به پایان برسانم.

داستان “جان استفن آکواری” از آن پس در میان تمام ورزشکاران سینه به سینه نقل شد.

حالا “آیا یادتان هست که نفر اول برنده مدال طلای همان مسابقه چه کسی بود؟”

یک اراده قوی بر همه چیز حتی بر زمان غالب می آید.

ریشه اسم بدره

بدره به معنی کیسه ی زر است  و نام طایفه ی بزرگی از کردهای فیلی( فهلوی) نیز بدرهBEYREY می باشد که شامل باوه جاوِری ( از نسل باباجابر انصاری) علیشروان و دوسان یا دوستان می باشند.این شهر و روستاهای اطراف آن منطقه ای زیبا و آرامش بخش است و واقعاً به کیسه ی زر می ماند.

در عراق در نزدیکی مرز مهران در مسیر کربلا و نجف نیز شهری کردنشین به نام بدره وجود دارد که آنان نیز کُرد فِیلی یا فهلوی هستند.

کویر مرنجاب

قسمتی از كویر مركزی ایران كه از لحاظ قانون تقسیمات كشوری در حوزه شهرستان آران و بیدگل و در ناحیه شمالی و شمال شرقی این شهرستان واقع گردیده اســـــــت مرنجـــاب نامیده می شود. مرنجاب جزئی از كویر مركزی می باشد و دور از هرآبادی واقع شده است. یكی از مخوف ترین و معروف ترین ریگزارهای ایران به نام بند ریگ درمجاورت آن است.
 مرنجاب درعرض جغرافیائی 34 درجه و 7 دقیقه وطول جغرافیائی51 درجه و 48 دقیقه وارتفاع 810 متری از سطــح دریا قـــــرار دارد. در یک کیلومتری شمال منطقه مرنجاب دریاچه نمک قرار دارد و کوه سرگردانی در داخل دریاچه در فاصله 12 کیلومتری شمال منطقه قرار واقع شده است . در منطقه مرنجاب کاروانسرایی شاه عباسی قرار دارد که معروف به کاروانسرای مرنجاب آران است . مزارعی که مربوط به این منطقه می باشد عبارتند از چشمه تلخاب ، حوض قیلوقه ، حوض آقا محمد و چاه دستکن در شمال شرقی منطقه.
 میزان بارندگی سالانه در مرنجاب حدود 125 میلیمتر است و هوای آن در فصول سال كاملاً متمایز از یكدیگر است و دارای زمستانهــای سرد وخشك و تابستان های گرم و سوزان می باشد به گونه ای كه رطوبت هوا در برخی از قسمتها به 2 تا 5 درصد می رسد. كاروانسرای مرنجاب در مسیر جاده معروف ابریشم واقع گردیده است كه دراین امتداد كاروانسراهای قصر بهرام ، عین الرشید ، سفیدآب و سپس كاروانسرای مرنجاب قــــرار دارد . در ادامه راه اصفهان كاروانسرای گبرآباد واقع شده كه مسیر ارتباطی به مركز ایران می باشد. وجه تسمیه مرنجاب مشخص نیست ولی از زمانهای گذشته تاكنون ، منطقه یاد شده به همین نام موسوم است . مرنجاب ازلحاظ اكوسیستم وبخصوص اكوتوریسم ویژگیهاو ارزشهای فراوانی دارد .
از دیدنیهای استثنایی و منحصر به فرد طبیعی موجود در كویر مرنجاب، دریاچه نمک است که با وسعتی در حدود 2500 کیلومتر مربع بین استان های اصفهان، سمنان و قم قرار گرفته است و بهترین و آسان ترین راه دسترسی و بهره برداری از آن، از طریق شهرستان آران و بیدگل میسر می باشد. این دریاچه از زمانهای بسیار دور جهت تأمین نمک طعام مورد بهره برداری بوده است . جالب است که در بعضی از سال ها در اوایل پاییز، گروهی از فلامینگوهای مهاجر نیز در این دریاچه اطراق می کنند. تپه های شن های روان در نزدیک این دریاچه نیز به شگفتی آن افزوده اس. مرنجاب از نظر انواع گونه های گیاهی كویری و مناظر طبیعی و حیات وحش نیز ارزشمند است و می تواند در زمره جاذبه مهم و مورد توجه گردشگری كشور باشد.
تا سالهای بین دهه های 40 تا 50 مرنجاب یكی از زیستگاههای غنی نوعی آهو بود . كثرت آهو در این ناحیه بحدی بود كه كشاورزان و اهالی بومی منطقه آران و بیدگل ، حتـــــی در مزارع و كشت زارهای نزدیك شهر نیز با استفاده از نوع تله فلزی كه در داخل زمین نصب می شد ، مبادرت به شكار آهو می نمودند . اما با افزایش تعداد اتومبیل های جیـــپ و موتور سیكلت در منطقه و هجوم شكارچیان و شكار بی رویه این حیوان ، آهوها این چراگاه طبیعی را ترك كردند و تا حوالی سیاه كوه عقب نشستند . منطقه مرنجاب با توجه به وضع اقلیمی و طبیعی كه دارد و بخصوص بعلت برخورداری از تنوع پوشش گیاهی ، یكی از مناطق بسیار مستعد برای پرورش شتر می باشد . در حال حاضر نیز همواره تعدادزیادی شتر در مراتع و چراگاههای مرنجاب مشغول چرا می باشند .
غالب بادهایی كه در این منطقه می وزند از سمت شمال شرق به جنوب می باشد كه معروف به باد خراسانی می باشندولی به ندرت و بیشتر در زمستان بادهای شدیدی از سمت غرب به شرق می وزد و شاید علت قراردادن پشت بندهایی در جبهه غربی دیوارهای پشت بام همین امر باشد. به علت وجودریگزارهای فراوان در اطراف كاروانسرا ، به همراه وزش بادهای شدید ، دانه های شن هم از زمین بلند می شود وایجاد طوفانهای شنی می كند. تعبیه سوراخهایی در دیوارهای بیرونی كاروانسرا می تواند علاوه بر اهمیت نظامی آن ، به علت سرشكــــن كـردن شدت باد و كاهش خسارت وارد به دیوارهای جانبی دانست.
در مسیـــــر مرنجاب پوشش گیاهی به شكل خودرو و یا كاشته شده ( دیم ) دیده می شود. اگرچه این منطقه در ازمنه قدیم مانند حالا یكسره خشك وبی آب وعلف نبوده ، درختان تاغ جفته ، گز و بوته های خارآدور تا اندازه ای از برخاستن ریگ و روان شدن آن پیشگیری می كرده است . گیاهان بومی منطقه عبارتست از : گره وحشی ، ارته ، كف بو ، خارشتر ، كربون و... . علاوه بر اینها اداره جنگلبانی برای جلوگیری از پیشرفت شنهای روان اقدام به كشت نهال های كویری نموده است.
راه دسترسی به كاروانسرای مرنجاب از شهرستان آران و بیدگل می باشد. پس از عبور از خیابان مجاورامامزاده محمد هلال بن علی(ع) وطی حدود 10 كیلومتر از خیابان آسفالته ، دوراهی قرار دارد كه جاده سمت راست به تأسیسات جنگلبانی می رسد. راه رسیدن به كاروانسرا از هر دو جاده می باشد اما بدلیل عبور ومرور كامیونهای سنگین حامل نمك از جاده سمت چپ این راه هموار تر اســـت. همچنیــــن بدلیل انشعابات متعددی كه جاده سمت راست دارد احتمال گم كردن راه وجود داشته و برای عبور از آن نیاز به راهنما می باشد

مناطقی که پیش از نابودی باید دید

تاریخ را تکرار شدنی می‌دانند. اما این تعریف تنها معطوف به وقایعی است که در گذشته رخ داده و شامل خاطره‌های ثابت و ماندگاری که در برهه‌ای از زمان ایجاد یا احداث شده اند نمی‌‌شود. تکرار آنها، نگاهبانی و حفاظت از آنها است.

مدت‌ها است که کارشناسان ما را از خطراتی جدی در خصوص یادگارهای به جای مانده از تمدن‌های باستان آگاه کرده‌اند در حالی این صدای بلند به تازگی به گوشمان خورده است. این نگرانی که سال‌ها دغدغه اصلی آنها بوده، نابودی و ناپدید شدن آهسته بسیاری از مناطق طبیعی و فرهنگی جهان است که آنها را میراث جهانی می‌خوانیم.


صحبت در باره خطرات در برگرفته برخی از این بناها همچون سخنان پزشکی است که هیچ جوابی برای درمان بیمار خود ندارد. سخنی که با یک جمله " او رفتنی است" به پایان می‌رسد.

در این گزارش مجموعه‌ای از مناطقی مورد بررسی قرار گرفته اند، که به عقیده برخی نیاز به عیادت آخر دارند زیرا امیدی به ماندگاری آنها نیست.

1_بابل، عراق:


این روزها به جز تپه‌هایی از خانه‌ها خشتی ویران شده و تلی از جلگه‌ سرسبز عصر بین‌النهرین، چیزی از شهر باشکوه و پر زرق و برق بابل باقی نمانده است. از یک‌سو، این شهر که یکی از شهرهای نامیده شده در انجیل به شمار رفته و از اهمیت ویژه‌ای نزد مسیحیان برخوردار است، طعمه آتش‌های افروخته از جنگ شده و از سوی دیگر توسعه‌های معماری و اقتصادی از هرطرف به آن حمله‌ور شده است. برای تماشای این شهر درنگ نکنید، زیرا تضمینی برای بقای آن در دهه‌های آتی وجود ندارد.

2_فنوی پارک، آمریکا:


فنوی پارک، که تقریباً در هیچ کجای اروپا شناخته شده نیست،‌ استادیوم یا خانه خصوصی تیم بیس بال بوستون رد ساکس است. این استادیوم که در سال 1912 تأسیس شده قدیمی‌ترین استادیوم بیس‌بال آمریکا نیز محسوب می‌شود. اگر چه مقامات این استادیوم یکی دوبار تصمیم بر تغییر این استادیوم به ورزشگاهی مدرن‌تر کردند اما طرفداران همیشه مانع از عملی شدن این تصمیم شدند. هنوز هم صندلی‌های چوبی و اسکوربورد دست‌نویس آن پابرجا بوده و تاکنون جایگاهی در طرح‌های بازسازی آن نداشته‌اند.

بهتر است پیش از آنکه این استادیوم به ورزشگاهی کسل‌کننده تبدیل شود سری به آن زد.

3_شهر ممنوعه (گوگونگ)، چین:


این مجموعه وسیع در مرکز شهر پکن قرار دارد و بیش از 500 سال قدمت دارد. سالانه بیش از هفت میلیون نفر از این شهر دیدن می‌کنند که اکثر آن‌ها را چینی‌های مشتاق به تاریخ باستان و هویت ملی خود تشکیل می‌دهند. با این وجود، دولت چین که علاقه‌ زیادی به شناخت ملت این کشور به تاریخ خود دارد، سرمایه کافی برای بازسازی کامل آن در اختیار ندارد. از اینرو هربار بخشی از مجموعه تعطیل شده و مورد مرمت و بازسازی قرار می‌گیرد.

4_رودخانه کوتنای، آمریکا:


این رودخانه که از شاخه‌ای فرعی به رودخانه کلمبیا می‌ریزد، از بریتیش کلمبیا سرچشمه گرفته و به مونتانا و آیداهاو سرازیر می شود. این روزها ساخته شدن چندین سد در نقاط مختلف رودخانه خسارات زیادی به مرداب‌ها و تالاب‌های رودخانه در منطقه آیادهو که توقفگاه اصلی پرندگان مهاجری همچون غازهای وحشی بوده، وارد کرده است.

علاوه بر سدها، توسعه‌های کشاورزی نیز خسارت‌بار بوده‌اند. از نکات مثبت به وجود آمده طی سال‌های اخیر تغییرات جزیی است که با همکاری سازمان حراست از طبیعت و شرکت‌های محلی و نیروهای مردمی در خصوص حفاظت از تالاب‌ها صورت گرفته است.

5_خیابان سبز کوچک، انگلستان:


"کوچک" شاید یگانه نام برجسته‌ای باشد که می‌توان برای این خیابان لندنی در نظر گرفت. خیابانی که در یکسوی آن هشت خانه و در ضلع دیگر آن یک خانه قرن هجدهم قرار دارد. این خیابان که زیر آتش دو جنگ جهانی بدون تغییر و سالم ماند،‌اینروزها گرفتار تصمیم‌های ناعاقلانه مقامات محلی شده است. پر واضح است که شهر لندن نیز همچون بسیاری دیگر از شهرهای جهان مصون از انبوه‌سازانی نیست که هر سانتی‌متر مکعب آزاد از فضای شهر را فدای پارکینگ‌ها و فروشگاه‌های خود می‌کنند، با این وجود، علت اصلی تخریب این خیابان ساخت و سازها نیست، بلکه تحمل حرکت روزانه ماشین آلاتی سنگین است که هر روزه از خیابانی با عرض 5/2 متری آن عبور می‌کنند.

6_جزیره لردهو، استرالیا:


این جزیره کوچک که در 600 کیلومتری شرق استرالیا قرار دارد جنگل‌های گرمسیری زیرخط استوا است که گونه‌های خاص و نادری از حیوانات و پرندگان در آن زندگی می‌کردند. زیرا با ورود انسان به این منطقه در سال 1788 بیش از نیمی از گونه‌های ثبت شده پرندگان آن از بین رفت. علاوه بر آن شکارهای بی‌رویه، بیماری و وارد کردن حیوانات شکارچی به جزیره نیز عامل دیگری برای انقراض پوشش جانوری جزیره لردهو شده است.

این روزها 350 سکنه جزیره تلاش زیادی برای تمیز نگاه داشتن آن می‌کنند. حال، تهدید عمده این جزیره را آلودگی‌های نفتی و شیمیایی دریا و هوای آن تشکیل می‌دهد.

7_منطقه حفاظتی سلطنتی میکوآکان، مکزیک:


پروانه‌های ملکه به آب و هوای سرد، مرطوب و آلوده بسیار حساسند، به همین خاطر این موجودات به توقفگاهی مطمئن و پایدار در طول مهاجرت طولانیشان از زمستان‌های سرد کانادا به آب و هوای گرم مکزیک، نیاز دارند. میکوآکان، یکی از دلپذیرترین مناطق مورد علاقه آن‌ها است که این روزها اندک‌اندک رو به ویرانی است. مخصوصاً توسط مکزیکی‌های فقیری که یا از چوب درختان برای گرم کردن خود استفاده می‌کنند و یا برای فروش به قطع کردن آن‌ها روی می‌آورند.

8_تاج‌محل، هند:


تاج‌محل یکی از پرجاذبه‌ترین مناطق گردشگری هند است. سالانه دو تا چهار میلیون نفر از این بنا بازدید می‌کنند که 200 هزار نفرشان را گردشگران خارجی تشکیل می‌دهد. آلودگی هوا باعث شده هیچ وسیله نقلیه دودزایی مجوز عبور و مرور در محوطه این منطقه را نداشته و گردشگران با پای پیاده و یا به وسیله اتوبوس‌های برقی از آن دیدن می‌کنند. با این وجود، تنفس، عرق و تماس گردشگران به چیزهای که دست زدن به آن‌ها ممنوع شده، خساراتی بر بدنه ساختمان بنا وارد کرده و از اینرو برای حفاظت از کاخ و مرمت آن، از شمار بازدید‌کنندگان کاسته شده است.

9_جزایر گالاپاگوس، اکوادور:


گالاپاگوس شبه‌ جزیره‌ای واقع در اقیانوس آرام و نزدیک کشور آکوادور است. چارلز داروین زیست‌شناس معروف استرالیایی، در این منطقه اولین نظریه‌های تکامل خود را ارائه کرد. اگر چه تماشای این بهشت گرمسیری جاذبه‌ای شیرین برای گردشگران شده،‌ اما برای پوشش گیاهی و جانوری آن چیزی جز خسارت و نابودی نداشته است.

این جزیره نیز همچون همنوع استرالیایی خود هم از افزایش جمعیت ساکن رنج دیده و هم تمام حیوانات بومی آن طعمه شکارچیان وارداتی از مناطق دیگر شده‌اند.

10_اهرام گیزا، مصر:


شاید اهرام گیزا از معدود بناهایی باشند که شهرتی جهانی دارند. بناهایی که بسیاری آن‌ها را دیده‌اند و به همان میزان از‌ آن شنیده‌اند. رشد جمعیت زائده‌ای جدی برای این بناها نیز می‌باشد.

گردشگران بی‌شمار، بی‌ثباتی،‌ رشد بی‌رویه جمعیت در شهر قاهره، افزایش آلودگی هوا در کنار ده‌ها تن آشغال و هجمه انسان‌های فقیری که برای به دست آوردن اندکی پول به سرقت از بناها و فروش آن‌ها روی می‌آورند،‌ چهره‌ای متفاوت به جذابیت‌ اهرام داده است. تمام این موارد رفته‌رفته تبدیل به نابودی اهرام خواهند شد. پس باید هر چه زودتر به دیدار آن‌ها رفت پیش از ‌آنکه کاملاً ناپدید شوند.

تصاویر اماکن مذهبی استان ایلام

تصاویری از اماکن مذهبی و زیارتی استان

امامزاده سید صلاح الدین محمد آبدانان                  

بقعه حاجی بختیار واقع در بخش چوار                   

امامزاده پیرمحمد واقع در بخش بدره                      

امامزاده عباس واقع در شهرستان شیروان چرداول  

امامزاده سید حسن واقع در شهرستان مهران          

امامزاده ابراهیم بردی واقع در شهرستان دهلران     

امامزاده ابراهیم واقع در زرین آباد                          

امامزاده پیرحسین واقع در روستای زنجیره علیا       

ضرب المثلهای ایلامی

ضرب المثلهای ایلامیان  (برگرفته از کتابی با همین عنوان از آقای علی محمد سهراب نژاد)
ضرب المثل:   میه‌ی یه‌که‌تر گورگ برده‌ی سگ ژار مل خوه‌ی شکان
ترجمه:   گرگ، گوسفند دیگری را برده است، سگ فقیر گردن خود را می شکند
توضیح:   نظیر: کاسه داغ تر از آش

ضرب المثل:   م ده مه‌کینه دیام، کلاو ت ئاردینه
ترجمه:   من از آسیاب می آیم کلاه تو آردی شده
توضیح:   نظیر: من از بغداد می ایم تو تازی می گویی

ضرب المثل:   میه‌مگه نزای و میه‌مالی ناورد
ترجمه:   میمگه(اسم خاص) نزایید و میهمالی(اسم خاص) به دنیا نیاورد
توضیح:   تصور کن چنین مسئله ای رخ نداده است

ضرب المثل:   میمان یه‌ی شه‌وه دعاگوو سه‌د ساله
ترجمه:   مهمان یک شبه دعا گو صد ساله
توضیح:   مترادف: یک روز مهمانیم صد سال دعاگو

ضرب المثل:   میمان خوه‌شی ئه‌و میمان نات مالخاون ئه‌و رو هه ردگیان
ترجمه:   مهمان از مهمان خوشش نمی آید صاحبخانه از هر دوی آنها
توضیح:   این که دو میهمان تحمل یک دیگر را ندارند حال آن که هر دو مزاحمند و صاحب خانه ار هر دو خوشش نمی آید

ضرب المثل:   میمان حه‌بیب خوداس
ترجمه:   میهمان حبیب خداست.
توضیح:   مهمان نوازی کردن

ضرب المثل:   میه له‌ر خوه‌ی چگ پوسالکه‌ی برد وه‌رد
ترجمه:   گوسفند لاغر رفت، پوست را هم با خود برد.
توضیح:   خودش منفعتی نرساند باعث ضرر هم شد.

ضرب المثل:   میراث هامسا وه هامسا ره‌واس
ترجمه:   میراث همسایه به همسایه رواست
توضیح:   ارزش و اعتبار همسایه را می رساند

ضرب المثل:   میرات خه‌ر وه که‌متار ره‌سی
ترجمه:   میراث خر به کفتار می رسد
توضیح:   این که بدها و فرومایه ها در شأن هم هستند

ضرب المثل:   مووریژه وه‌ختی خوازی رسقی بوری بال و په‌ر دراری
ترجمه:   مورچه به گاه قطع روزی، بال و پر در می آورد
توضیح:   بی خرد را بد است فضل و هنر آن که باشد هلاک مور از پر(سنایی)

جالب اما .................

تصاویری از گوشه گوشه کشور ایران  :

 

 


مفاهیم توسعه

مفهوم توسعه:

توسعه وازه ای است که از نظر مفهومی روند تکاملی خود را در طول زمان طی نمود واصطلاحات جدیدی به آن افزوده شده ومعنا ومفهوم متفاوتی یافته است.بروکفیلد در تعریف توسعه می گوید : (فرایند عمومی موجود در این زمینه این است که توسعه  را بر حسب پیشرفت به سوی اهداف رفاهی نظیر کاهش فقر ، بیکاری و نابرابری تعریف کنیم).به طور کلی توسعه جریانی است که در خود تجدید سازمان وسمت گیری متفاوت کل نظام اقتصادی اجتماعی را به همراه دارد.توسعه علاوه بربهبود در میزان تولید ودرآمد،شامل دگرگونی اساسی در ساختهای نهادی، اجتماعی اداری وهمچنین ایستارها و وجهه نظر های عمومی مردم است.توسعه در بسیاری موارد حتی عادات ورسوم وعقاید مردم را نیز در بر می گیرد(ازکیا،1387و8).

توسعه انسانی :

میسرا وسورندام در سال 1982 توسعه انسانی رابه عنوان روش نوین توسعه مد نظر قرار داده وآن را جایگزینی برای استراتژی شهری صنعتی دانستند(پاپلی یزدی،ابراهیمی،1390، 45).

شاخص توسعه انسانی نخست بار در سال 1990 برنامه سازمان ملل ((UND آن را در گزارش توسعه انسانی انتشار داد.در این گزارش آمده است "توسعه انسانی به معنای افزایش در آمد،فقط بخشی از خواستهای مردم را شامل می شود وهر چند به مثابه یک در خواست مهم است ولی همه زندگی آنان نیست ،لذا هدف توسعه باید مردم باشد"( پاپلی یزدی، ابراهیمی،1390، 46).

توسعه اقتصادی :

بنابرتعریف جان ملور توسعه اقتصادی عبارت از فرایندی است که طی آن جامعه کار آیی تولید وعرضه کالا ها وخدمکات مورد نیاز را افزایش داده وبه تبع آن سطح زندگی سرانه ومیزان رفاه عمومی اعضای خود را افزایش می دهد. در تعریف دیگر "بروس هربک" ودیگران توسعه اقتصادی را عبارت از افزایشش تولید محصولات همراه با تغییر در هیات فنی وتشکیلاتی جامعه ای می دانند که محصولات مزبور در متن آن تولید وتوزیع می گردند. ضمن بیان این مطلب که توسعه اقتصادی علی الافراتر از رشد اقتصادی است،تصور توسعه اقتصادی مستمر بدون وجود رشد اقتصادی نیز کار بسیار مشکلی است ولذا می توان گفت که توسعه اقتصادی الزاما به درجه ای از رشد اقتصادی همزمان با آن بستگی دارد(شهبازی،1375، 13).

توسعه کشاورزی :

توسعه کشاورزی دستاورد یک سلسله فعالیت های برنامه ریزی شده مرتبط وهماهنگ بهد منظور اعمال تغییرات وتحولات مطلوب برای وسعت بخشیدن به زمینه ها، گسترش دامنه فعالیت ها؛ بسط امور وافزایش عملکردها در قالب برنامه جامع توسعه اقتصادی واجتماعی است (شهبازی ،1368، 1) همچنین آقای دکتر رابرت استیونز در خصوص تعریف توسعه کشاورزی می گوید : توسعه کشاورزی دلالت بر ایجاد تغییر در بخش کشاورزی می کند که این فرایند تغییر چهار عامل اساسی دخالت دارند(زامانی پور؛1373، 72).

توسعه روستایی :

مهاجرت شدید روستایی ،وانتقال نیروی کار مولد روستا ها به بخش های غیر تولیدی وغیر رسمی اقتصادی وگاهی انتقال این نیروی مولد به بخش های انگلی ،منشا بسیاری از مشکلات کشورهای توسعه نیافته در شهر ها شده بود.از آن طرف،خالی شدن روستاها از نیروهای اقتصادی باعث گردید مقداری از زمین های کشاورزی از گردونه تولید وکشت وزرع خارج شود. وروستا ها را وابسته به مواد غذایی وارداتی کند. اینگونه بود که راهبرد های توسعه جهت گیری خود را معطوف به زندگی روستائیان وتوسعه روستایی نمود.

از توسعه روستایی تعاریف وتعابیر چندی متداول است. طبق تعریف بانک جهانی توسعه روستایی راهبردی است جهت بهبود زندگی اجتماعی واقتصادی روستائیان فقیر . چون هدف از توسعه روستایی کاهش فقر است باید افزایش تولید را به طور مشخص به دنبال داشته باشد ..... این راهبرد با مدرنیزاسیون وپولی کردن جامعه روستایی ونیز انتقال آن از انزوای سنتی واتصال به اقتصاد ملی ارتباط دارد. بنابراین ، هدف های توسعه روستایی  فراتر از هر بخش ویژ گسترش می یابند . این هدف بهبود وضع تولید،افزایش اشتغال و..... وتامین حداقل قابل قبولی از غذا مسکن، آموزش وبهداشت را شامل می شود(آسایش ، 1370 ،10).

اهداف توسعه روستایی :

چنانچه که می دانیم اقتصاد کشورهای جهان سوم از جمله کشور ما اغلب بر تولید کشاورزی متکی است وفعالیت کشاورزی هم اغلب در روستا انجام می گیرد اذا از یک طرف به خاطر بهبود بخشیدن به روشهای سنتی تولیدی کشاورزی در بهر برداری بهتر از منابع وتوزیع محصولات کشاورزی ومتعاقب آن تخفیف گرسنگی ومحو فقر و از طرف دیگر به منظور نوسازی اجتماعی وفرهنگی روستاها که خود منبعث از توجه به مسائل انسانی وضرورتهای سیاسی است. موضوع توسعه روستایی واهمیت آن آشکار می شود وبرای همین هم که هست گفته اند مشکلات آیندوجهان سوم اعم از بیکاری ،فقر، کمبود درآمد،گرسنگی ، کمبود تولید وغیر باید در روستاها حل وفصل گردد .بنابراین ضرورت توسعه روستایی از اهمیت واولویت خاصی برخوردار است.بطور کلی ضرورت توجه به توسعه روستایی ناشی از عوامل گوناگون است(آسایش ،1374، 9).

راز خوشبختی

راز خوشبختی

تاجری پسرش را برای آموختن «راز خوشبختی» نزد خردمندی فرستاد. پسر جوان چهل روز تمام در صحرا راه رفت تا اینكه سرانجام به قصری زیبا بر فراز قله كوهی رسید. مرد خردمندی كه او در جستجویش بود آنجا زندگی می‌كرد.به جای اینكه با یك مرد مقدس روبه رو شود وارد تالاری شد كه جنب و جوش بسیاری در آن به چشم می‌خورد، فروشندگان وارد و خارج می‌شدند، مردم در گوشه‌ای گفتگو می‌كردند، اركستر كوچكی موسیقی لطیفی می‌نواخت و روی یك میز انواع و اقسام خوراكی‌ها لذیذ چیده شده بود. خردمند با این و آن در گفتگو بود و جوان ناچار شد دو ساعت صبر كند تا نوبتش فرا رسد.خردمند با دقت به سخنان مرد جوان كه دلیل ملاقاتش را توضیح می‌داد گوش كرد اما به او گفت كه فعلأ وقت ندارد كه «راز خوشبختی» را برایش فاش كند. پس به او پیشنهاد كرد كه گردشی در قصر بكند و حدود دو ساعت دیگر به نزد او بازگردد.مرد خردمند اضافه كرد: اما از شما خواهشی دارم. آنگاه یك قاشق كوچك به دست پسر جوان داد و دو قطره روغن در آن ریخت و گفت: در تمام مدت گردش این قشق را در دست داشته باشید و كاری كنید كه روغن آن نریزد.مرد جوان شروع كرد به بالا و پایین كردن پله‌ها، در حالیكه چشم از قاشق بر نمی‌داشت. دو ساعت بعد نزد خردمند بازگشت.مرد خردمند از او پرسید:«آیا فرش‌های ایرانی اتاق نهارخوری را دیدید؟ آیا باغی كه استاد باغبان ده سال صرف آراستن آن كرده است دیدید؟ آیا اسناد و مدارك ارزشمند مرا كه روی پوست آهو نگاشته شده دیدید؟»جوان با شرمساری اعتراف كرد كه هیچ چیز ندیده، تنها فكر او این بوده كه قطرات روغنی را كه خردمند به او سپرده بود حفظ كند.خردمند گفت: «خب، پس برگرد و شگفتی‌های دنیای من را بشناس. آدم نمی‌تواند به كسی اعتماد كند، مگر اینكه خانه‌ای را كه در آن سكونت دارد بشناسدمرد جوان این‌بار به گردش در كاخ پرداخت، در حالیكه همچنان قاشق را به دست داشت، با دقت و توجه كامل آثار هنری را كه زینت بخش دیوارها و سقف‌ها بود می‌نگریست. او باغ‌ها را دید و كوهستان‌های اطراف را، ظرافت گل‌ها و دقتی را كه در نصب آثار هنری در جای مطلوب به كار رفته بود تحسین كرد. وقتی به نزد خردمند بازگشت همه چیز را با جزئیات برای او توصیف كرد.خردمند پرسید: «پس آن دو قطره روغنی را كه به تو سپردم كجاست؟»

مرد جوان قاشق را نگاه كرد و متوجه شد كه آنها را ریخته است.آن وقت مرد خردمند به او گفت:

«راز خوشبختی این است كه همه شگفتی‌های جهان را بنگری بدون اینكه دو قطره روغن داخل قاشق را فراموش كنی»

 

بر گرفته از كتاب كیمیاگر، نوشته پائولو كوئیلو

 

آیامی دانستید..........

آیا میدانید مورچه کارگر تا ۵ سال و مورچه ملکه تا ۲۵ سال عمر میکند

آیا میدانید جنین انسان بعد از ۱۷ هفته (4 ماه) می تواند خواب هم ببیند!

آیا میدانید ۱۳۰۰ تا از کره زمین در سیاره مشتری جای میگیرد

آیا میدانید خرگوش و طوطی تنها حیواناتی اند که بدون برگشتن به عقب پشت سر خود را ببینند

آیا میدانید طول قد هر انسان سالم برابر ۸  وجب دست خود اوست

آیا میدانید شبکه چشم انسان ۱۳۵ میلیون سلول دارد که مسولیت تشخیص رنگها را بر عهده دارند

آیا میدانید بدن انسان ۵۰ هزار کیلومتر رشته عصبی دارد

آیا میدانید تنها موجودی که میتواند به پشت بخوابد انسان است

آیا میدانید چشم سالم انسان میتواند ۱۰ ملیون رنگ مختلف را ببیند و از هم دیگر جدا نماید

آیا میدانید تشکیل و تولد سیاره ای مشابه زمین حداقل به
۳ میلیون سال نیاز دارد

آیا میدانید ظروف پلاستیکی ۵۰ هزار سال در برابر تجزیه و فرسودگی مقاوم اند

آیا میدانید آب گرم زودتر از آب سرد یخ میزند
آیا میدانید از یک درخت معمولی می توان ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو کاغذ تولید کرد

آیا میدانید سالانه
۸۶ ملیون نفر به جمعیت جهان اضافه می شود

آیا میدانید با پیشرفت علم هنوز برای دانشمندان ساختن عسل کشف نشده است

آیا میدانید ۹۰%مردم در نیمکره شمالی زندگی میکنند

آیا میدانید خواب كمتر از ۶ ساعت و بیشتر از ۸ خطر ابتلا به دیابت را افزایش میدهد

آیا میدانید نوشابه های زرد رنگ زیان بارتر از نوشابه های سیاه رنگ هستند

آیا میدانید تعداد چشمان عقربها به
۱۲ عدد میرسد

آیا میدانید اثر سیب در بیـدار نـگـهـداشتن افـراد در شـب بـیشـتر از قـهــوه و كافئین است

آیا میدانید فاصله سطح كره زمـیـن تـا مـركز آن حدود ۶۳۷۰ كیلومتر است

آیا میدانید دارچین بسیار کشنده است اگر به صورت وریدی به انسان تزریق شود باعث مرگ میشود

آیا میدانید عمومی ترین نام در دنیا محمد است.

آیا میدانید استفاده از هدفون در هر ساعت باكتریهای موجود در گوش را تا
۷۰۰ برابر افزایش میدهد


مهمترین سایت های تفریحی جنگلی استان ایلام

 مهم ترین مکانهای تفریحی جنگلی موجود در استان عبارتند از :


پارک جنگلی چقاسبز « چقا جنگیه» :
پارک جنگلی چقا سبز یکی از فضاهای زیبا و دلنشین ایلام است که شرایط طبیعی مناسبی را جهت گذران اوقات فراغت مردم فراهم آورده است . در مجاورت این پارک جنگلی که حدود 4000 هکتار وسعت دارد ، محل دائمی نمایشگاه ها و یک شهر بازی با تأسیسات مربوطه احداث شده است . در میان این جنگل انبوه که از درختان بلوط ، پسته ، زالزالک و انواع گونه های گیاهی پوشیده شده است ، درختانی همچون کاج و سرو ، اقاقیا، ارجن ، بادام کوهی و گردو کاشته شده است . این پارک جنگلی پرندگان کمیاب و زیبایی مانند بوتیمار نیز دارد. فضای این پارک از شرق به غرب به بزرگراه امام حسین ( ع) و فرودگاه و از جنوب به دره دَزوَن کوه چاله سیه و هر قوتگه منتهی می شود.

درة ییلاقی هفتا و میشخاص « هفت آب »:
درة پرآب و درخت و مصفای میشخاص از روستای جعفر آباد در فاصلة 30 کیلومتری ایلام شروع شده و تا ارتفاعات طولاب که در آن جنگل و باغ در هم  آمیخته اند ، ادامه می یابد . درختان گردو ، انواع میوه ها ، چندین روستا در مسیر ییلاقی دره با مردمانی فعال و مهربان ، سرچشمه های خروشان چشمه ساران متعدد ، نزدیک بودن این درة ییلاقی با تفریح گاه جنگلی گاوز و مزارع متنوع آن باعث نشاط و علاقه در بازدید کنندگان از محل می گردد . در دو کیلومتری این دره ییلاقی و در طول مسیر جادة اصلی ایلام به دره شهر جنگل انبوه و زیبای مله پنجاو ، زیبایی خاصی به این مجموعه بخشیده است . درة ییلاقی هفتاو میشخاص با باغات و مزارع یکی از مناطق سرسبز و دیدنی و پردرآمد استان ایلام می باشد که محصولات آن کیفیت مطلوبی دارند و در داخل و خارج استان به فروش می رسد و باعث رونق اقتصادی منطقه می گردد .


گردشگاه ییلاقی خوران ایوان:
این گردشگاه که چشمه آبی زلال و درختانی کهنسال و قدیمی دارد ، هر سال پذیرای ده ها هزار نفر دانش آموز در فصل تابستان است . این گردشگاه با امکانات تفریحی و گردشگری جالب توجه یکی از زیباترین و بهترین گردشگاه های استان ایلام است که در فاصلة 7 کیلومتری شهر ایوان قراردارد .

تفریحگاه جنگلی ششدار:
این تفریحگاه در 5 کیلومتری شهر ایلام و در کنار کوه قلاقیران در مسیر جاده ایلام – کرمانشاه واقع شده و از شاخص ترین تفریحگاه های استان محسوب می شود .
این ناحیة تفریحی به خاطر مجاورت با شهر ایلام و نزدیکی به یکی دیگر از تفریحگاه های  زیبای طبیعی به نام منجل ، مورد استفادة وسیع مردم و دوستداران طبیعت به ویژه درایام فصول بهار و پاییز قرار می گیرد . در حد فاصل بین این تفریحگاه و ناحیة منجل ، چشمه سارها و باغات زیبای سلطان آباد قرارگرفته است . کوه معروف قلاقیران که از آن به عنوان نماد شهر و استان ایلام یاد می شود دراین ناحیه قرار دارد .

تفریحگاه جنگلی تنگ دالاو:
این تفریحگاه در مسیر جادة اسلام آباد – ایلام در فاصلة 25 کیلومتری شهر ایلام قرار گرفته و دارای جنگل های انبوه بنه ، زالزالک و بلوط و چشمه طبیعی آب می باشد .
تفریحگاه دالاو از وسعت قابل توجهی برخوردار است و با توجه به مجاورت با ارتفاعات طبیعی و تفریحی و شکارگاه های منطقه و ییلاقی بودن آن ، در بهار و تابستان مورد استفاده دوستداران و مشتاقان زیبایی های طبیعت قرار می گیرد.

تفریحگاه تجریان:
تفریحگاه زیبا و جنگلی تجریان درفاصلة 20 کیلومتری شهرایلام در مسیر چوار – مورت و بولی قرار دارد و دارای چشمه های آب زلال می باشد . این تفریحگاه در مجاورت تنگ زیبای موسوم به تنگ بهشت واقع شده است . و با توجه به اقلیم و آب و هوای  منطقه از فصل زمستان تا بهار مورد استفاده قرار می گیرد .

تفرجگاه گلم زرد و گره چکا:
تفرجگاه گلم زرد و گره چگا در فاصلة 60 کیلومتری ایلام و در مسیر صالح آباد واقع شده است . این تفرجگاه زمستانی به دلیل آب و هوای مساعد ، سرسبزی و زیبایی های طبیعی مورد استفاده مردم ایلام و دوستداران طبیعت قرار می گیرد . این تفرجگاه در مجاورت دشت وسیع و زیبای دشتلک قراردارد که جذابیت های آن را دو چندان می کند.

تفرجگاه کلم بدره:
این تفرجگاه ییلاقی درفاصلة 70 کیلومتری ایلام درة کلم ( حدفاصل ایلام – بدره ) قراردارد. وجود باغات ، گونه های مختلف گیاهی و رودخانة پرآبی که از دامنة کبیرکوه سرچشمه می گیرد ، این منطقه را به یکی از زیباترین مناطق ساخته است.
زمان استفاده از تفریحگاه کلم بدره ، تمام فصول سال و به ویژه فصل تابستان است و عمدة مراجعین آن را اهالی شهرهای نزدیک استان تشکیل می دهد.

تفریحگاه جنگلی تنگ ارغوان (تنگ قوچعلی):
این تفریحگاه تقریباً در فاصله دو کیلومتری شهر ایلام در کنار تونل جدید آزادی واقع می باشد.
وجود جنگل انبوه بلوط دردو سمت جاده و تیغه های سنگی و زیبای کوهستان و گردشگاههای مناسب و درختان ارغوان در طول تنگه و ترکیب رنگها در نظام طبیعی و مراتع پرپشت و گونه های نادر گیاهی مانند گون – طویلک – قارچ و استفاده از گیاهان معطر در محدودة این تنگه و ارتفاعات ییلاقی آن در مسیر گز گردکان و سورگه صنعت زنبورداری رادر تهیه عسل ناب ایلامی رونق بخشیده است.

جاذبه های طبیعی استان ایلام

 

چشمهه
 از دیگر منابع طبیعی كردشكری استان ایلام چشمه ها  هستند که معمولاً در دامنه ارتفاعات جریان دارند . با توجه به شرایط طبیعی تعداد چشمه ها در مناطق کوهستانی زیادتر و در نواحی جلگه ای کمتر است . ولی از تعداد واقعی چشمه ها آماری در دست نیست .معمولاً از آب چشمه به عنوان آب زراعی استفاده می شود و چنانچه آب چشمه زیاد باشد ، چشمه به طور مستقیم به باغ ها ، و مزارع هدایت می شود بعضی از چشمه ها معمولاً به وسیلة آبراهه هایی که در مجموع رودهای کوچکی را تشکیل می دهند و در اصطلاح محلی به آنها " گلال " گفته می شود ، به منظور آبیاری کشتزارها به سوی روستاها هدایت می شوند .

مهمترین چشمه های استان با قابلیت جذب حداقل جمعیت به قرار زیر میباشند:

چشمه آبگرم دهلران:
در فاصلة 3 کیلومتری شهر دهلران چشمة آب گرممی با خواص گوگردی قرار گرفته که از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در چند سال گذشته هم باتجهیز آن و سرو سامان گرفتن این آبگرم در جذب گردش هر چند اندک اقداماتی مثبت انجام گرفته است .

دیگر چشمه های استان:


از دیگر چشمه های استان  ایلام میتوان به چشمه قیر دهلران اشاره کرد که به علت عبور از سنگ های حاوی مواد آلی آب آن آغشته به قیر است و چشمه همانطور که از اسمش برمی آید چشمه ای از قیر طبیعی است.
همچنین در حاشیه رودخانه چنگوله در شهرستان مهران چشمه آب گرم چنگوله ، در کناره راست رود کنجانچم نیز چشمه آبگرم کنجانچم،در ساحل سمت راست رود خانه تلخاب آبگرم تنگ حمام بولی با دمای تقریبی 40 درجه سانتیگراد قرار دارند.

دریاچه ها :

دریاچه دوقلوی سیاه گاو آبدانان:
دریاچة دوگانه سیاه گاو در فاصلة 8 کیلومتری سراب باغ آبدانان واقع شده است . اطراف این دریاچه را دشت ها و کوه های نسبتاً مرتفع فرا گرفت است . جلوه های بهاری و پاییزی این دریاچه جذاب و دیدنی است. گلزارهای حاشیة دریاچه و پرندگان وحشی آب،گردشگاه جالب توجهی را به وجودآورده اند.

دریاچه سد ایلام:
سد ایلام كه در سالهای اخیر با هدف اصلی تامین اب شرب شهر ایلام به بهره برداری رسیده است در كلیه فصول سال به خصوص بهار و تابستان مملو از جمعیتی است كه به قصد كذراندن اوقات فراغت خود این محل زیبا راانتخاب میكنند.
با وجود اینكه هیج كونه امكانات و یا خدماتی در حاشیه سد انجام نمكیرد ولی این امر مانع از هجوم مردم به این منطقه نشده

دشت ها:
دراین استان دشت های کم وسعتی وجود دارند که مهم ترین آنها دشت های ایلام،شیروان چرداول و هلیلان است . دراین مناطق به علت دسترسی به آب های سطحی ، شهرکهای آبادیهایی با تراکم بالای جمعیت وجود دارد .دشت های دیگر منطقه عبارت اند از : صالح آباد ، مهران ، محسن آباد ، نصیریان ، دهلران ، موسیان و دشت عباس که از  نوع دشت های آبرفتی و رسوبی کنار رودخانه هستند . اغلب این دشت ها ، خاک رسی با ضخامت زیاد دارند .
در هر فصل دشتیهای استان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن دراری مناظر دل انگیزی میشوند بخصوص دشتهای واقع در مناطق گرمسیری استان که در اواخر زمستان و اوایا بهار با طبیعت بسیار دیدنی خود جذاب جمعیت بسیاری است.


 تالاب ها:

تالاب سیاب دریوش:
این تالاب در جنوب غربی بخش ملکشاهی واقع شده است . مساحت آن در حدود چهار (4) هکتار وارتفاع آن 2740 متر از سطح دریا های آزاد میباشد. حداقل درجه حرارت در این تالاب 14 درجه سانتی گراد ومتوسط بارندگی سالیانه آن بیش از 600 میلیمتر است.تالاب فوق الذکر دارای آب دایمی و شکل آن دایره ای میباشد. به دلیل قرار گیری در ناحیه کوهستانی  جزو منطقه سردسیری و ییلاقی استان محسوب میشود.

 تالاب زمزم:
تالاب زمزم در 74 کیلومتری شرق شهر ایلام واقع گردیده است. مساحت آن در حدود یک هکتار و ارتفاع آن ازسطح دریاهای آزاد 675 متر است. آب آن به صورت چشمه بوده و دارای آب دایمی است. پوشش گیاهی اطراف آن چشم انداز زیبایی را بوجودآورده و زیستگاه بسیار مناسبی برای حیات وحش فراهم نموده است.

 تالاب چکر:
درغرب شهرستان ایلام ودر منطقه بولی  و در ناحیه چکر تالاب زیبای چکر قرار دارد. مساحت آن در حدود 3 هکتار و ارتفاع آن 600متر است.
عمق آن درحدود 5/2 متر است . این تالاب در منطقه گرمسیری قرار دارد ولی آب آن دایمی است .عمق آن بستگی به میزان بارش در طول سال دارد. منبع آب آن نزولات جوی  و چند چشمه جوشان میباشد .متوسط دمای آن 24 درجه سانتی گراد است. نیزارهای اطراف آن به همراه طبیعت بکر زیبای اطاف آن واقعا دلنشین است.

آیامیدانید..........آیا میدانید ۸۰ ٪ موجودات دنیا را حشرات تشکیل داده اند

آیا میدانید روباه همه چیز را خاکستری می بیند

آیا میدانید یک گرم سم مار کبری می تواند ۱۵۰ نفر را بکشد

آیا میدانید لاما شتر بدون کوهانی است که به هنگام عصبانیت بر صورت طرف مقابل تف می اندازد.

آیا میدانید کرم های ابریشم در ۵۶ روز ۸۶ هزار برابر وزن خود غذا می خورند.

آیا میدانید قلب میگو ها در سر آنها قرار دارد

آیا میدانید چین بیشتر از هر کشوری همسایه دارد، چین با ۱۳ کشور هم مرز است

آیا میدانید موریانه ها قادرند تا ۲ روز زیر آب زنده بمانند

آیا میدانید ایران زمان شاه دارای ورزیده ترین خلبانان دنیا بود و تیم اکرو جتش حرف اول را در دنیا میزد

آیا میدانید بیشترین آمار طلاق در جهان متعلق به ایران است

آیا میدانید اسم قاره ها با همان حرفی كه آغاز میشود پایان میابد

آیا میدانید شما نمیتوانید با حبس نفستان خود كشی كنید

آیا میدانید محال است آرنج دستتان را بلیسید

آیا میدانید خوك‌ها به دلیل فیزیك بدنی قادر به دیدن آسمان نیستند

آیا میدانید بیشتر سر دردهای معمولی از کم نوشیدن آب است

آییا میدانید زکریای رازی به غیر از الکل کاشف گوگرد هم هست

آیا میدانید مهمترین عامل افزایش طول عمر داشتن تناسب اندام به همراه وزنی مناسب است

آیا میدانید خوردن کاهو مانع ریزش و سفید شدن موها میگردد

آیا میدانید برای جلو گیری از جوانه زدن سیب زمینی درون سبد ان یک عدد سیب قرار دهید

آیا میدانید چشم انسان حدود
۱۳۵ میلیون سلول بینایی دارد

آیا میدانید مراسم مومیایی کردن در مصر باستان ۷۰ روز به طول میانجامید

آیا میدانید صدایی بلندتر از زمانیکه سفینه ایی به فضا پرتاب میشود در جهان وجود ندارد

آیا میدانید توماس ادیسون از تاریکی وحشت داشت

آیا میدانید چشم شتر مرغ از مغزش بزرگتر است.

آیا میدانید مورچه ها نمیخوابد.

آیا میدانید عقرب میتواند سه سال بدون غذا زندگی کند

آیا میدانید یک سوسک حمام می‌تواند ۹ روز بدون سر زندگی کند تا اینکه از گرسنگی بمیرد.

آیا میدانید حلزون می‌تواند
۳ سال بخوابد.

آیا میدانید بچه‌ها بدون کشکک زانو متولد میشوند که در سن
۲ تا ۶ سالگی ظاهر می‌شوند.

آیا میدانید عمر خورشید
۵ میلیارد سال می باشد

آیا میدانید عمر کهکشان راه شیری ۱۰ میلیارد سال می باشد

آیا میدانید مساحت کره زمین
۵۱۵ میلیون کیلومتر است

آیا میدانید کهکشان راه شیری بیش از ۱۰۰ ملیون ستاره دارد

آیا میدانید تنها غذائی که فاسد نمی شود عسل است

آیا میدانید پلک زدن زنان ۲ برار پلک زدن مردان است

آیا میدانید روزانه
۱۴,۰۰۰ نفر به بیماری ایدز مبتلا می شوند

آیا میدانید مقاوم تریم ماهیچه در بدن زبان است
ادامه .........

ایل ملکشاهی

فرایند تاریخی وموقعیت مکانی وزمانی  عشایر:

شیوه ی زیست عشایری توام با کوچ نشینی یکی از متقدم ترین اشکال حیات اجتماعی است که از واپسین دوران شکل گیری زندگی اجتماعی انسانها آغاز گشته وبا پشت سر گذاشتن سلسله فراز وفرودهای تاریخی تا به امروز استمرار پیدا کرده است (اکبری ،1383،1).زندگی عشایری ریشه های عمیق در تاریخ ایران دارد .ایلات وطوایف ایران نقش عمده ای در تحولات اقتصادی ،سیاسی وفرهنگی کشور ایفا کرده اند .جامعه عشایری همیشه بخش وسیعی از اراضی ،مراتع وجنگلهای کشور را در قلمرو خود داشته اند ودر تولید وتامین گوشت ومحصولات دامی مورد نیاز کشور نقش تعیین کنندهای ایفا کرده اند .فرایند شکل گیری ،پیدایش وزوال بسیاری از حکومت ها در ایران وجنگ های داخلی وخارجی با پیامدهای اقتصادی ،سیاسی وفرهنگی عمیق وگسترده ای که داشته اند با تاریخ زندگی عشایر ایران مرتبط اند .

·ایل ملکشاهی

ایل ملکشاهی یکی از ایلات معتبر استان ایلام می باشد که در محدوده شهرستان ملکشاهی سکونت دارند. این ایل از 29 طایفه تشکیل یافته است که همگی خود را منسوب به ایل می دانند، رهبری و ریاست ایل در ملکشاهی مورثی است که به «توشمال» معروف است. گاهی مقام توشمالی بین دو بردار  تقسیم می گردید که از طرف والی به رسمیت شناخته می شد، از وظایف عمده توشمال افزون بر حفظ امنیت و نظارت بر امور مختلف ایل جمع آوری مالیات مرسوم را نیز بر عهده داشت.(  طیبی ، حشمت الله]جامعه شناسی ایلات وعشایر ،چاپ ول ،دانشگاه تهران،1380،319 )  نظام سنتی ایل بر اساس خویشاوندی استوار بوده و همانند دیگر ایل ها، پدر تبار می باشند. مرحوم حشمت الله طبیبی در کتاب جامعه شناسی و مردم شناسی ایلات و عشایر ساخت سنتی ایل ملکشاهی را به صورت:  ایل طایفه بنه مالمال ترسیم کرده و آقای ایرج افشار در کتاب نگاهی به ایلام آن را به صورت ایل طایفه تیرهمال خانوار، که به نظر می رسید هر دوی این تقسیم بندی خالی از اشکال نیست. با بازسازی اسناد ومدارک موجود ،ایل ملکشاهی مستندا بیش از 400 و اندی سال است که در این زیست بوم مستقر هستند واگر اسناد را با داستان ها وقصه های علی جان گور بیامیزیم ،احتمال استقرار دودمان های اولیه این ایل به قبل از اسلام می رسد .(اداره کل عشایر استان ایلام ،1374،84)

 موقعیت جغرافیایی استان ایلام وایل ملکشاهی :

استان ایلام قلمرو ییلاقی وقشلاقی 22 ایل از ایلات کشور می باشد و(مرکز آمار ایران ،1387)استان ایلام در جنوب غرب کشور با مساحت 19086کیلومتر مرتع ،1.2درصداز مساحت کل کشور را به خود اختصاص می دهد وحدود 1201879 هکتار مساحت مراتع آن می شود .در این تحقیق منطقه مورد مطالعه (محدود ه ایل ملکشاهی )124930 هکتار می باشد که 10760 هکتار آن اراضی زراعی وبقیه آن که حدود 114170 هکتار می باشد را اراضی غیر زراعی شامل جنگل و مرتع تشکیل می دهد .(اداره کل امور عشایری استان ایلام ،1384،52 ) موقعیت جغرافیایی ایل ملکشاهی بین 46درجه و40 دقیقه تا 46 درجه و 20 دقیقه طول شرقی از یک سو و33 درجه و20 دقیقه تا 33 درجه عرض شمالی از سوی دیگر واقع شده است .(قرخلوو عموزاده ، 1387 ،90) زیست بوم ایل مذکور از نظر تقسیمات کشوری در دوبخش (حومه مهران وشهرستان ملکشاهی )قرار دارد.بخش ارکواز 2009 کیلو متر مربع وسعت دارد که نزدیک به 835 کیلو متر مربع آن در حوزه ی ایل شوهان است .مابقی این بخش زیست بوم ایل ملکشاهی را تشکیل می دهد که در واقع ییلاق ایل ملکشاهی می باشد .

منطقه قشلاقی ومنطقه ییلاقی  ایل ملکشاهی :

    با توجه به  مطالعات جغرافیای زیست بوم ایل ملکشاهی ، منطقه ییلاقی زیست بوم ایل  مذکور با وسعت 716 کیلومتر مربع بین 33 درجه و10 دقیقه تا 33 درجه و32 دقیقه عرض شمالی و46 درجه و23 دقیقه تا 46 درجه و40 دقیقه طول شرقی ومنطقه قشلاقی این ایل بین 33 درجه و10 دقیقه تا 33 درجه و30 دقیقه عرض شمالی و46 درجه و20 تا 46 درجه و40 دقیقه طول شرقی قرار دارد .(اداره کل امور عشایری استان ایلام ،66،1385)منطقه قشلا ق ایل ملکشاهی در دامنه های کوه یکشنبه ،زمینهای پست هموار دشت محسن آب مهران واطراف رودخانه کنجانچم ورودخانه گاوی واقع می باشد .منطقه ییلاق ایل ملکشاهی در دامنه های کبیر کوه ،کوه بیروه ،اطراف شهر ملکشاهی وروستاهای دهستان گچی وچمزی واقع می باشد . منطقه قشلاق استعداد طبیعی از لحاظ پوشش گیاهی ومرتع را دار می باشد .اما در منطقه قشلاق محدود یت بارش با میانگین متوسط 220 میلی متر در سال وجود داد. (مطالعات میدانی ،1390)

 روند تحولات جمعیتی عشایر استان ایلام با تاکید بر ایل ملکشاهی

 جمعیت کل استان در طی 50 سال (1345 - 1385)از حدود سه برابر رشد برخوردار بود اما جعیت عشایری کوچرو نسبت به تحولات جمعیتی کل استان با کاهش جمعیت در سال1355 وبا افزایش بسیاری در سال 1365 همرا ه بود (قرخلو،1387،96).این تحولات جمعیتی نهایتا در سال 1375و85 با کاهش جمعیت سیر نزولی داشته است ودر هر دوره نسبت به دوره قبل سهم کمتری از کل جمعیت استان را به خود اختصاص داده است.همون طور که در جدول (1) مشاهد می کنیم بعد خانوار وتعدادجمعیت ایلات استان سیر نزولی را دنبال می کنند ولی در مورد ایل ملکشاهی این روند در سال 1387 سبت به دوره قبل روند صعودی قابل توجهی را در دوره ییلاق نشان می دهد.که  از لحاظ بعد خانوار (239+)و تعداد جمعیت  (69+) بودکه نسبت به کل استان رشد قابل توجهء است.

 
 • تعداد صفحات :2
 • 1  
 • 2  
 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : فاضلی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان