تبلیغات
[جغرافیا - مطالب دی 1389
[جغرافیا

لینکدونی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

سد سیمره

 

سد سیمره به عنوان بزرگترین پروژه سد سازی در استان ایلام و یکی از مهمترین پروژهای اشتغالزایی در این استان است. رودخانه سیمره، سر شاخه اصلی رود کرخه است که طرح سد و نیروگاه سیمره برروی این رودخانه در حد فاصل استانهای ایلام و لرستان و در 40 کیلومتری شمال غربی شهرستان دره شهر در حال اجراست.

سد سیمرهاین سد از نوع بتنی دوقوسی با ارتفاع 180 متر از پی، طول تاج 202 متر و عرض تاج 6 متر است که دریاچه ای به طول 38 کیلومتر و وسعت 7000 هکتار و حجم 21/3 میلیارد مترمکعب ایجاد خواهد کرد.

سد بتنی دو قوسی سیمره پس از احداث علاوه بر ذخیره 3200 میلیون مترمکعب آب می‌تواند سالانه 850 میلیون کیلوات ساعت برق تولید کند.

سد در حال ساخت سیمره

سد و نیروگاه سیمره علاوه بر اینکه یک طرح ملی ویژه برق آبی محسوب می‌شود در توسعه و پیشرفت استان‌های همجوار نیز نقش به سزایی خواهد داشت.

 سد سیمره این سد در حال حاضر 65 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای ساخت سد و نیروگاه برق آبی سد سیمره که با هدف تولید انرژی به میزان سالیانه 853 میلیون کیلو وات ساعت در سال در حال اجراست، تا کنون سه هزار و 700 میلیارد ریال هزینه شده است و اجرای این طرح امسال دو هزار و 950 میلیارد ریال دیگر اختصاص یافته است. این سد در اسفند ماه امسال آبگیری و واحد نیروگاه آن با 480 مگا وات برق، سال 91 راه اندازی می شود

ادامه مطلب

معرفی شهرستان ایوان

شهرستان ایوان‌غرب:
شهرستان ایواناز شهرستان های جدید استان ایلام است كه استعداد بالقوه كشاورزی و دامداری فراوان دارد. این شهرستان در حدفاصل بین ایلام به اسلام آباد و گیلانغرب قرار گرفته است. زیبایی های طبیعت این منطقه بسیار چشم گیر است و آثارباستانی آن نیز حاكی از تمدن و تاریخی دیرینه است. مردم این منطقه از ایلكلهر هستند، و به زبان كلهری گفت و گو می‌كنند. شهرستان ایوان جزو مناطقییلاقی استان به حساب می آید وگردشگاه ساكنان منطقه است و گردش گاه های آنمانند خوران یكی از مهم ترین پار ك های طبیعی استان است. اقتصاد ایوانمبتنی بر كشاورزی و دام داری است. آب كشاورزی از رودها و چاه های عمیقفراهم می شود. دام داری نیز هم چون كشاورزی از رونق خاصی برخوردار است ومحصولات آن (فراورده های دامی) مانند روغن كردی یا روغن دان، شیر، ماست،كشك، گوشت و... به سایر شهرستان ها صادر می شود. طاق شیرین و فرهاد‏،آتشكده سه پا در بخش زرنه، غار معروف به طلسم نزدیك روستای كله جوب ، شكارگاه شره زول در كوه شره زول ایوان ودیدنی های طبیعی و زیبای آن، گردشگاهجنگلی منطقه سراب ایوان، آثار تپه تاریخی زرنه، زیارتگاه سید عبدالله درایوان و زیارتگاه حاجی حاضر در ایوان از جمله مناطق دیدنی این شهرستان بهشمار می روند. موسیقی رایج در این شهرستان همان انواع موسیقی كردی است كهمورد علاقه و توجه مردم این دیار است. ایل ایوان از مهم ترین ایل هایاستان است و در ایوان غرب (شمال غرب ایلام )زندگی می كنند.
مکان های دیدنی و تاریخی
ایواندارای ییلاق های مصفایی بوده و غار طلسم و گردشگاه خوران از نقاط مهم ودیدنی آن هستند. از مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی ایوان می توان بهآتشكده سیاهكل، تاق شیرین و فر هاد ،قلعه شمیران، پل شیر پناه، تپه هایزرنه و نرگسی، غار طلسم، بقعه حاجی حاضر، امام زاده عبدالله و... اشارهكرد.
صنایع و معادن
دراین شهرستان معادن گچ، ‌شن و ماسه نیز بیش تر در اطراف رودخانه گنكیر وجوددارد. از مهم ترین صنایع دستی در شهرستان ایوان غرب می توان به بافتجاجیم، گلیم و گلیم نقش برجسته، فرش كرك و ابریشم، سیاه چادر، نمد مالیو... اشاره كرد. در این شهرستان موج بافی نیز رواج بسیاری دارد كه از آنبرای زیبایی منازل و رخت خواب پیچ و... استفاده می كنند و بیش تر توسطمردان بافته می شود و مواد مصرفی آن از پشم یا كاموا است.
کشاورزی و دام داری
اقتصادایوان مبتنی بر كشاورزی و دامداری است. آب كشاورزی از رودها و چاه هایعمیق فراهم می شود و محصولات كشاورزی آن عبارتند از:‌ گندم، جو، تره بار،ذرت، سیب زمینی، گلابی، انار، انگور، هلو و زرد آلو. دام داری نیز هم چونكشاورزی از رونق خاصی برخوردار است و محصولات آن (فراورده های دامی) بهسایر شهرستان ها صادر می شود.
مشخصات جغرافیایی
شهرستانایوان در درازای جغرافیایی 46 درجه و 17 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجهو 49 دقیقه و در بلندی 1140 متری از سطح دریا قرار دارد. ایوان از شمال بهشهرستان گیلان غرب، از خاور به شهرستان شیروان و چرداول و از باختر بهكشور عراق محدود است. آب و هوای ایوان معتدل و نیمه مرطوب است. بیش تریندرجه حرارت 34 درجه و كم ترین درجه حرارت 10- و میزان بارندگی 635 میلیمتر است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
درباره‌ی وجه تسمیه و پیشینه‌ی تاریخی ایوان اطلاعات چندانی در دست نیست.
__________________

نقد قلعه حیوانات

نقد کتاب قلعه حیوانات

اثر جورج اورول

 

 

کتاب قلعه حیوانات داستان اجتماعی وسیاسی است درباره مزرعه که خوکها ودیگر حیوانات با همکاری هم دست به انقلاب می زنند وبا بیرون  کردن مزعه دار یک حکومت جدید ایجاد می کنند شخصیت های داستان فانتزی هستن کتاب مزرعه حیوانات جورج اورول در شکل یک داستان بسیار سرگرم کنند ه که داستان انقلابی را  مطرح می کنند که دچار اشتباه می شود.

داستان در مزرعه که نهاد کشوری است صورت می گیرد که جونز ارباب وحکمران آن است که   دست به اذیت حیوانات  می زند ومحیطی سخت واسف بار را برای حیات آنها فراهم آورد مثل کار زیاد وجیریه غذایی کم. که این شرایط ناگوار وسخت احساس دگرگونی وتحولی رادر میان آنها به وجود آورد که خواب میجر پیر وبا تجربه این حس را تقویت می کند.در این داستان هر حیوانی نماد یک یا تصور کلی از نوع خاصی از افراد جامعه در زندگی واقعی را نشان می دهد حیواناتی مثل خوکها که قادر به خواندن ونوشتن هستن رهبری وسازمان دهی دیگر افراد جامعه را بر عهد می گیرند .ناپلون نماد رهبر ودیکتاتور در داستان است مثل استالین در انقلاب اکتبر 1917روسیه. سنوبال آدم مثبت وسخت کوش یا اسب پیر باکسر نشانگر طبقه زحمت کش وکارگر جامعه است و گربه افراد تن پرور وفرصت طلب وگوسفندان افرادی که فقط فکر شکمشان هستن ،سگها نیز بیانگر گروه سرکوب کنند وگارد امنیت دکتاتور یا همون رهبر هستن.

در این داستان حیوانات از  ظلم وآرد به خود دست به انقلاب می زنند که گروه با سواد تر خوکها رهبری وسازماندهی را بر عهد دارند وشاه دیکتاتور را از سرزمین خود بیرون می کنند وبا هم شروع به آباد کردن سرزمین و ایجاد قوانین وشعارهای برای انقلاب خود هستن که این قوانین را بر دیواری حک کرد تا فراموش نکنند وبه اجرائ بگذارند وبه مرور شروع به کار تلاش فراوان دست بزنند اما آرام آرام طبقه که خود را طراح انقلاب می دانند با نیرنگ و توطئه رقابت حکومتی به راه انداختن ورقبا را از میدان به در می کنند .ناپلئون ،سنوبال را فراری واورا خیانتکار به انقلاب معرفی می کنند یا خوکهای باسواد را چون روزی فرا می رسد که برای او ایجاد مزاحمت کنند انها را می کشد که سرکوب طبقه روشنفکر را توسط حکومت های دیکتاتوری تداعی می کند.

وزمانی که با نیرنگ موقعیت خود را مستحکم کرد ،بادیگارد یعنی سگها را ایجاد وتقویت می کند تا از هر گونه اعتراض جلوگیری کنند وشورش احتمالی را از نطفه سرکوب کنند وطبقه گوسفندان گروهی که فقط نقش سیاهی لشکر را دارند را ساپرت می کنند تا فقط رهبر را تشویق کنند و فریاد تایید سر بزنند ودر این میان افرادی که برای انقلاب زحمت کشیدن در حاشیه قرار می گیرند وباگذر زمان فراموش می شوند وبه مرور انقلاب واهداف که به خاطر آنها خونها ریخته شد فراموش می شوند وقوانین اولیه مطرح شد توسط سران حکومت آرام تغییر وقوانین متمایل با نظر واراده دیکتاتوری خودشان جایگزین می شود ورهبران حکومت خوکها که روزی با مردم ودر یک مزرعه و طویله زندگی می کردن در کاخ ها وشرایط معیشتی متفاوت وخود را طبقه ممتاز جامعه محسوب وطبقات دیگر را خار وضعیف می دانند.

ودر نهایت ایده ال ها وآروزهای گروهای که با هم انقلاب کرد به قصد ایجاد شرایطی مطلوب تر برای همه به تدریج رنگ باخته وگروهای خاص این شرایط مطلوب وایده ال بعد انقلاب بهرره می برند آن هم بر اساس اهداف وآرزوهای جدید ی که برای خود تعریف کردن وروندهای را به آن سمت وسوی اولیه وحکومت که برای فرار ازآن انقلاب صورت گرفته  پیش برد وشرایطی از آن زمان سخت تر می شود.

پیام کلی داستان قلعه حیوانات نشانگر این تمایل در انسان است که قدرت وحس سروری در انسان قوی است وایجاد یک جامعه بدون طبقه اجتماعی نیز غیر ممکن است وهمیشه در یک جامعه طبقاتی متفاوتی وجود دارند و نشانگر شکل  گیری حکومت هایی دیکتاتوری در جهان را مطرح می کند که مصادیق آن را می توان در روسیه (انقلاب اکتبر 1917)کره شمالی ،فرانسه مشاهده کرد. که یک فرد دیکتاتور حکمرانی می کند وبرای دیگر افراد جامعه تصمیم گیری وتعیین تکلیف می کند.

کتاب قلعه حیوانات شکل گیری حکومت استبدادی ،دیکتاتوری را بیان می کند که از لحاظ شکل گیری و ویژگیهای خود که هیچ تفاوت با نظام توتالیت ندارد ودقیقا منطبق بر نظام توتالیت شکل می گیرد ونشانگر یک نظام توتالیت ناب است.

شهرستان آبدانان

شهرستان آبدانان یکی از شهرستانهای استان ایلام  است. مرکز این شهرستان شهر آبدانان است که در دامنه جنوبی كبیر كوه و دره با صفای رود خانه  آبدانان در شمال مقبره سید صلاح الدین محمد قرار دارد. این شهرستان در جنوب شرقی استان قرار گرفته و با شهرستانهای دهلران ودره شهر و نیز اندیمشک استان خوزستان وپلدختر استان لرستان همسایه است . این منطقه در ناحیه ای كوهستانی قرار دارد و قسمت های واقع در دامنه ارتفاعات كبیر كوه سردسیر و معتدل ولی قسمت های دیگر گرمسیر هستند.

مشخصات جغرافیایی


 این شهرستان در دامنه جنوبی كبیر كوه، در درازای جغرافیایی 47 درجه و 28 دقیقه و پهنای جغرافیایی 32 درجه و 56 دقیقه و در بلندی 880 متری از سطح دریا قرار دارد. شهرآبدانان ، در مسیر راه ایلام ـ گل گل و در 38 كیلومتری جنوب خاوری دره شهر واقع شده است. آب و هوای  آبدانان معتدل است و میزان بارندگی بطور متوسط 300 میلی متر است.  

تقسیمات کشوری

این شهرستان دارای سه بخش و شش دهستان است:

نقاط شهری: آبدانان

نقاط شهری

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان آبدانان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۴۷۳۷۰ نفر بوده است.

اقتصاد

 اساس اقتصاد  ابدانان به ترتیب بر دامداری، كشاورزی و صنایع دستی نهاده شده است. زندگی عشایری در این منطقه از جمله جلوه های دیدنی این شهرستان به شمار می روند. این شهر ستان دارای معادن نفت و گوگرد و چشمه های آبگرم است. . این شهر ستان به لحاظ نظامی و كشاورزی و دامداری اهمیت دارد. دراین منطقه منابع كانی فراوان مانند نفت و گوگرد و زاج وجود دارد و به خاطر آب فراوان و وجود جنگل ها و مراتع دارای زمین های مستعد كشاورزی و دام داری است.


اگرچه به علت فراوانی ناهمواری ها، زمین های زراعی بسیار كم وسعتند، اما با این وجود بیش ترین استفاده از حداقل امكانات برده می شود. نوع كشت به دو صورت آبی و دیم صورت می گیرد. آب كشاورزی از رودخانه های كرخه و  ابدانان تامین شده و محصولات آن گندم، جو و برنج می باشد. دامداری پیشه اصلی و مهم اهالی بوده و اكثرا با نگهداری و پرورش گوسفند، بز و گاو نه تنها از فراورده های لبنی حاصله از آن، جهت مصارف داخلی بهره می برند بلكه از فروش دام زنده، گوشت، پشم و روغن به افزایش عایدات خود كمك شایانی می نمایند. اساس اقتصاد  آبدانان به ترتیب بر دام داری، كشاورزی و صنایع دستی نهاده شده و صادرات آن دام زنده، پشم، روغن و گندم می باشد.

مکان های دیدنی و پیشینه تاریخی

این منطقه از تاریخ و قدمتی دیرینه بر خوردار بوده و آثار ارزنده تاریخی سراسر آن را فرا گرفته است. آثار ‹‹گورگبران›› و ‹‹قلعه كرودیت›› از جمله این آثار می باشند و اهمیت تاریخی و قدمت آن را نشان می دهند. این شهرستان  دارای تفرجگاه های متعددی نیز می باشد.  مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی  آبدانان را آثار تاریخی قلعه هزارانی، آثار تاریخی پشت قلعه دذ آبدانان ، دریاچه دو گانه سیاه گاو آبدانان در فاصله 8 كیلومتری سراب باغ آبدانان ، غار طبیعی مژاره درآبدانان در روستای مژاره و سراب باغ، مناظر طبیعی سراب آبدانان، مناظر طبیعی كوه اناران و كبیر كوه و زیارتگاه سید صلاح الدین محمد با سبك معماری خاص مربوط به دوره سلجوقی تشكیل می دهند.

 

ادامه مطلب

پتانسیلهای توسعه کشاورزی در استان ایلام

پتانسیلها و مزیتهای بخش كشاورزی در توسعه اقتصادی استان

   بخش كشاورزی به دلیل برخورداری از رشد مستمر و پایدار و درون زای اقتصادی و نقش حیاتی در ایجاد عدالت اجتماعی، تامین امنیت غذایی و توسعه ی اشتغال در استان مستلزم توجه خاص و حمایت كارآمد می باشد. این بخش در استان ایلام به لحاظ دارابودن توانمدنیهای قابل توجه در منابع و عوامل تولید زیر می تواند در شكوفائی اقتصاد كشاورزی كشور نقش مؤثری داشته باشد:

  1.             اقلیم متنوع آب و هوایی و قابلیت تولید طیف وسیعی از محصولات گرمسیری ، معتدل و سردسیری.

  2.             دارا بودن بیش از 337 هزار هكتار اراضی مستعد كشاورزی

 3.      چهارده رودخانه ی دائمی با میانگین 2/4513 میلیون متر مكعب در سال و پتانسیل بالقوه آب سطحی قابل استحصال 1540 میلیون متر مكعب پتانسیل آب های زیرزمینی.

  4.             وجود 16 دشت بزرگ و كوچك با مساحتی معادل 2003950 هكتار.

  5.             زمین های دارای قابلیت كشاورزی آبی در سطح 138 هزار هكتار.

  6.             متوسط سالانه ی 200-180 هزار هكتار از زمین های زیر كشت محصولات زراعی و باغی.

 7.      وجود استعدادهای مناسب در زمینه ی فعالیت های تولید در زیر بخش شیلات و دام و طیور(دارا بودن 2405646 واحد دامی و ...)

  8.             منابع طبیعی تجدید شونده شامل جنگلها و مراتع در وسعت 1700000 هكتار.

  9.             تولید محصولات زراعی- باغی ، دامی بالغ بر 683535 تن با ارزش ریالی معادل 164532 میلیون ریال.

10.            وجود شركت های مكانیزاسیون و تعانی های تولید در سطح استان.

11.     شكل گیری و ساماندهی زمین های كشاورزی در قالب تجهیز و نوسازی اراضی، احداث بندهای انحرافی و سدهای مخزنی و كانال های آب رسانی و جاده های بین كشتزارها و ...

12.           نیروی انسانی متخصص و كارشناسان مجرب و بهره برداران و تولید كنندگان پركار و متعهد و ...

13.           آمادگی نظام اجرائی استان در تامین منابع برای سرمایه گذاری

14.           امكان توسعه ی كشت گلخانه ای

15.     وجود پتانسیل و ظرفیت های بدون استفاده از دیدگاه منابع، عوامل و نیروی انسانی متخصص به منظور افزایش تولیدات كشاورزی.

16.     وجود پتانسیل های بالقوه ی مناسب كشت دیم در اكثر مناطق استان، امكان توسعه ی كشت ارگانیك محصولات زراعی شامل مهارسازی و انتقال آب برای تبدیل اراضی مستعد دیم به كشت آبی، گسترش شبكه های آب رسانی و افزایش سطح زیر كشت زمین های آبی و بهینه سازی مصرف آب در بخش كشاورز.

      سرمایه گذاری در زیربخش زراعت و باغبانی

1. محصولاتی چون برنج ، دانه های روغنی ، چغندر قند ، ذرت دانه ای، جو و سایر مواد علوفه ای، به نام محصولات راهبردی شناخته  شده اند. این گروه از تولیدات جهت رفع نیازهای داخلی كشور كافی نیست. متاسفانه كماكان به واردات آن اقدام می شود و سالیانه بخشی از منابع ارزی مملكت برای ورود یا فرآوری آنها اختصاص می یابد.

2. محصولات كشاورزی با مزیت نسبی كه هم مصرف داخلی را تامین می كند و هم می تواند با برنامه ریزی در دست استان ها با افزایش تولید، صادر شوند كه كاهش تولید این محصولات باعث نوسانات قیمت در بازار می گردد. ازجمله سیب زمینی، پیاز، انواع جالیز، سبزی و سیفی و حبوبات.

       3.  محصولات مهم باغی با توجه به ویژگی های اقلیمی و شرایط مناسب تولید آنها در استان در صورت سرمایه گذاری اصولی می توانند دارای مزیت نسبی اقتصادی و حتی صادراتی باشند و تولید این محصولات علاوه بر تامین مصارف داخلی و بهبود تغذیه، مازاد تولید می تواند صادر شود، از جمله گردو، بادام، خرما، انگورة گل و گیاه، زعفران، گیاهان دارویی، انار، زیره، گل و گیاه و انواع كشت های گلخانه ای، زیتون و حتی پسته و سایر محصولاتدر این گروه قرار دارند.

       سرمایه گذاری در بخش دام پروری

با توجه به تاسیس كارخانه ی شیر در استان و فعالیت بزرگ ترین كشتارگاه دام منطقه ی غرب كشور، فعالیت شركت جوجه ی یك روزه در استان و همچنین اجرای كشتارگاه طیور سپید مرغ مانشت ، و سرمایه گذاری در مجتمع های كشت و صنعت گاو شیری، پرواربندی های صنعتی و تولید گوشت سفید(مرغ و ماهی سردآبی و گرم آبی) و صنایع جانبی دام و طیور، جزو اولویت های سرمایه گذاری استان در بخش دامپروری می باشد.

www.ilamexport.comمنبع:

آبشارهای استان ایلام

                                                    آبشارها:

دراستان ایلام تعداد محدودی آبشار وجود دارد که هر کدام فضای طبیعی دلنشینی را ایجاد کرده اند. که با وجود محدودیت و سختی دسترسی به آنها جاذب جمعیت هستند:

 

آبشار چم آو:

این آبشار در فاصلة 18 کیلومتری مسیر ایلام به صالح و درحد فاصل روستای چم آو و منطقه عمومی ماربره در میان تخته سنگ ها جریان دارد آب این آبشار که از کوه های ایلام سرچشمه می گیرد ، پس از طی مسافتی کوتاه به رودخانه گدارخوش می ریزد.

 

آبشار آبتاف :

آبشار آبتاف در مسیر میمه به پهلة زرین آباد شهرستان دهلران واقع شده است . آبشار آبتاف در زمرة آبشارهای زیبای استان ایلام است که از پیرامون آن به عنوان تفرجگاه استفاده می شود .

 

آبشار سرطاف :

آبشار سرطاف در شهرستان ایلام واقع شده است و یکی از تفرجگاه های عمومی مردم ایلام می باشد .

                                    

آبشار گچان:

آبشار گچان در 15 کیلو متری شمال شهر ایلام و در میان تنگ که خود یکی از تفرجگاه های ایلام است قرار دارد. در این منطقه که کوه های زیبا و معظم مانشت و قلارنگ به همراه گچان گویی به هم رسیده اند منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده است.به گونه ای که در فصول بهار ، تابستان و پاییز و حتی زمستان بعلت دسترسی تقریبا راحت آن پذیرای خیل عظیم دوستداران طبیعت است.

 

آبشارهای استان ایلام

 

                                   

 

آشنایی با شهرستان دره شهر

دره شهراز گذشته های دور پایتخت تابستانی ایلامی ها بوده است و اوج رونق آن دردوره ساسانیان بوده كه ییلاق امرا و بزرگان بوده است. این شهر در آبرفتهای سیمره و در كنار ویرانه های شهر تاریخی سیمره و در دو سوی مسیررودخانه دره شهر، جایی كه تپه ماهورهای دامنه شمالی كبیر كوه خاتمه مییابد، قرار دارد. در شهر ستان دره شهر به دلیل این كه از مناطق لرنشینایلام هستند آهنگ ها و ترانه و موسیقی لری رواج دارد كه درانواع بزمی ورزمی و حماسی و ...اجرا می شوند. مانند نوعی ترانه به نام سایرخونی كهآهنگی سوزناك است و با لهجه لری خوانده می شود. برای اجرای آن از كمانچهاستفاده می شود. اطراف دره شهر را مزارع آبی و دیمی با خاك حاصل خیز فرارگرفته است. مزارع كشاورزی دره شهر به وسیله آب رود خانه های سیمره، سیكانو چشمه سار های كوچك دیگر آبیاری می شود و حفر چاه های عمیق و نیمه عمیقكمبود آب را تتامین می كند. در مزارع روستاهای دره شهر ضمن كاشت برنج،گندم، جو و محصولات صیفی نیز به دست می آید. از مهم ترین محصولات جالیزیدره شهر خیار است كه بسیار معروف است. این شهرستان دارای دو بخش مركزی وبدره است. شهر دره شهر بیش تر به زبان لری و كردی صحبت می كنند ولی زبانمردم بخش بدره كردی است. این شهرستان به دلیل این كه در كنار كبیركوه و دركنار خرابه های شهر باستانی ماداكتو دوره ساسانی و رود خروشان سیمره واقعشده، هم چنین با دارا بودن استعداد كشاورزی و وجود آب‌فراوان و مراتع وجنگل های انبوه،‌ دارای آثار دیدنی تاریخی و طبیعی بی شماری است. اهمیتتاریخی دره شهر به حدی است كه مورخان و تاریخی نگاران آن را به نام اولینشهر تاریخی دوره ساسانی نامیده اند.
مکان های دیدنی و تاریخی
مهم ترین مراكز دیدنی و زیارتگاهی دره شهر عبارتند از:- آثار خرابه های شهر سیمره و آثار قصر ها و بازار های تاریخی. - آسیاب آبی و قلعه شیخ ماخو (شیخ محمد خان) در روستای شیخ مكان.- تنگ زیبا و تاریخی ، طبیعی بهرام چوبینه در مسیر دره شهر به پل دختر. - تپه باستانی تیغن در كنار دره شهر. - آثار قلاع تاریخی درمنطقه ییلاقی كلم بخش بدره و هم چنین دره ییلاقی كلم بدره. - چهار تاقی دوران ساسانی در شهر دره شهر. - آبشار ماربره در نزدیكی دره شهر در مسیر جاده پل دختر. - حوضچه آب زمزم در نزدیكی بقعه جابر. - آثار تاریخی پل گاو میشان مربوط به دوران ساسانی بر روی سیمره. - زیارتگاه جابر انصاری در روستای جابر كلم. - زیارتگاه بابا سیف الدین درروستای ارمو. - زیارتگاه امام زاده صالح در ماژین. - قلعه و شهر تاریخی ماژین. - غار كول كنی در ماژین. - مناظر و چشم اندازهای زیبای كبیر كوه در كنار رود سیمره
صنایع و معادن
صنایع دستی مهم ترین صنایع این استان راتشكیل می دهند و از صنایع ماشینی و معادن این شهرستان اطلاعات مستندی در دست نیست.
کشاورزی و دام داری
اقتصاددره شهر بر پایه كشاورزی باغداری و دامداری استوار است. آب كشاورزی از چاهها، چشمه ها و رود فراهم می شود و محصولات كشاورزی و باغی آن عبارتند از: ‌گندم، جو، بنشن، ذرت، گیاهان علوفه ای، برنج، كنجد، تره بار، گردو،‌انار، انگور، سیب و انجیر. دامداری نیز در این شهرستان رونق دارد ومحصولات و فرآورده های دامی و نیز دام به شهرستان های دیگر صادر می شود.
مشخصات جغرافیایی
شهرستاندره شهر در درازای جغرافیایی 47 درجه و 22 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33درجه و 8 دقیقه و در بلندی 650 متری از سطح دریا واقع است. شهر دره شهر در142 كیلومتری شهر ایلام و در مسیر جاده ایلام ـ پل دختر قرار دارد. آب وهوای آن معتدل و خشك، بیش ترین درجه گرما 42 درجه و كم ترین درجه گرما 6- درجه می باشد. بارندگی سالانه بطور متوسط 350 میلیمتر است. شهرستان درهشهر از شمال باختری، شمال تا جنوب خاوری به ترتیب با شیروان و چرداول،كوهدشت و پل دختر (استان لرستان)، از جنوب خاوری، جنوب تا شمال باختری بهترتیب با آبدانان، دهلران، مهران و ایلام همسایه است.
وجه تسمیه و پیشینه تاریخی
نامدره شهر شاید از رود سیمره گرفته شده باشد كه این رود تا قبل از ورودایلام گاماسب نام دارد و هنگام ورود به ایلام سیمره نامیده می شود. آوردهاند كه چون دره شهر در كنار رود سیمره در دره ای از دره های كبیر كوه قرارگرفته، دره شهر نام یافته است. شهر تاریخی و باستانی دره شهر در ادوارمختلف بارها ویران و آباد گشته است. از جمله عوامل ویرانی آن تاخت و تازسپاهیان آشور و عرب ها بوده است. بنا بر نظری، دره شهر محل شهر باستانی‹‹ماداكتو›› پایتخت عیلامی است. عیلامیان كه دردوره عهد باستان فرمانروایكوه های لرستان بودند؛‌ دره رودخانه و راه بزرگ ارتباطی منطقه و مرز شمالیرا متصرف شدند و اماكن مستحكمی تاسیس نمودند كه ماداكتو پایتخت دوم آناناز آن جمله است. ظاهرا دره شهر اولین شهر عیلامی بوده است كه در حمله آشوربانی پال ویران و مردم آن قتل عام شده اند. در دره سیمره بقایای خرابه هایعهد ساسانی به جامانده اند. ظاهرا دره شهر در دوره اعتلای هخامنشیان هنوزهم ویران بوده و یا اهمیت گذشته را نداشته است، اما عهد اشكانیان دورهتجدید حیات آن بوده و در دوره ساسانی نیز مجددا رونق یافته و آباد گردیدهاست. در خرابه های دره شهر كه بازمانده یك شهر از زمان ساسانیان است، آثارچهار راه ها، كوچه ها و معابر با نظم ویژه ایكه در شهر سازی آن دورهمعمول بود، باقی مانده است. سكه هایی كه در خرابه های دره شهر پیدا شدهاند به خسرو سوم و جانشیان او تعلق دارند. گفته می شد كه دره شهر در هنگامآبادانی متجاوز از 5000 خانه داشته است. درمیان خرابه های آن اثری ازساختمانی كه شاید روزی مسجد و یا عبادتگاه دوره اسلامی بوده باشد، یافتنشده است. در حال حاضر شهر دره شهر كه در دامنه كبیر كوه و در كنار خرابههای شهر باستانی دوره ساسانی و رودخانه خروشان سیمره قرار دارد، بااستعداد كشاورزی وافر، ‌منابع آب غنی، مراتع سبز و جنگل های انبوه یكی ازشهرهای باستانی و مهم استان ایلام محسوب می شود. برخی بر این باورند كهدره شهر را خسرو پرویز پادشاه ساسانی ساخته است. گفته می شود اسكندرمقدونی هنگامی كه از شوش عازم شعر كلنی بوده از دره شهر عبور كرده است . پس از حمله اعراب سیمره یا دره شهر حاكم نشین مهرجانقذق شد و تا سده چهارمهجری قمری ،آباد و پرنعمت بوده است . ابودلف در سفر نامه خود می نویسد : سیمره نیز شهر زیبایی است كه در آن درختان خرما و زیتون و گردو و در طرفدیگر برف و كوهستان با هم دیده می شوند. یاقوت حموی نیزدر باره دره شهر مینویسد: شهری است در نواحی جبل به سوی خوزستان و آن را مهرجانقذق خوانند وآن آبادان و دارای میوه ها و آب است.
__________________

ایلام وتنوع گویش ها

استان ایلام از نظر تنوع گویشها ی رایج در آن از موقعیت قابل توجهی برخوردار است ،

كردها ، جمعیت اصلی و عمده استان ایلام هستند. آنان در شهرهای ایلام، ایوان، مهران، شیروان، چرداول، بدره، بخشهایی از دره‌شهر، آبدانان و دهلران ساكن هستند. جز كردها، لرها – كه پیوستگی تنگاتنگی با كردها دارند و در سطور بعد بدان اشاره خواهد شد- در بخشهایی از شهرهای دره‌شهر ، آبدانان و دهلران به سر می‌برند. . همچنین در برخی از نواحی شهرستان شیروان و چرداول لهجه لکی رایج است .درصدی از جمعیت استان را در مناطق موسیان و دشت عباس شهرستان دهلران را نیز عربها تشكیل می‌دهند.

 زبان کردی و گویش های آن:

 زبان کردی یکی از زبانهای هند و ایرانی است که زبان شناسان آن را در زمره زبانهای ایرانی شمال غربی قرار داده اند.آن چه که امروزه کردی نامیده می شود در واقع گویش های مختلفی است که گاه اختلاف آنها چنان زیاد است که گویشوران سخن همدیگر  را در نمی یابند،اما اگر دقیق مورد مطالعه قرار گیرند مشخص می شود که همگی دارای اشتراکات فراوان هستند.شاید بتوان گفت که دلیل اختلاف زیاد گویش های کردی،زیستن در مناطق مختلف جغرافیایی و همسایگی با اقوام مختلف باشد که در شکل گیری این گویش های متنوع بی تاثیر نبوده است.

 

وجود گویش های مختلف زبان کردی از یک سو و پراکندگی گویوشران آن در کشورهای مختلف از سوی دیگر باعث شده است تا تقسیم بندی های مختلفی درباره آنها ارائه شود.

 ظاهر سارایی گویش های کردی را بر حسب موقعیت جغرافیایی به شرح زیر تقسیم کرده است:

 1-کردی شمال غربی:که شامل گویش کرمانجی و فروع آن است.این گویش در مناطق کرد نشین ترکیه،سوریه،بخش های از کردستان عراق،آذربایجان ایران و شمال خراسان،مناطقی از جمهوری های شمالی مانند ارمنستان،آذربایجان،گرجستان و ترکمنستان رایج است.

 2- کردی شمالی:که شامل گویش سورانی و شعبات آن است و در کردستان عراق و ایران و بخش هایی از استان کرمانشاه و آذربایجان غربی بدان تکلم می شود.

 3-کردی مرکزی:که شامل گویش هورامی است و گویشورانش در اورامانات ایران و عراق پراکنده اند.

 4-کردی جنوبی:که شامل کلهری،ایلامی و لکی است.

 گونه های کردی جنوبی

 کردی جنوبی به گونه های زیر تقسیم می شود:

 1-کردی کلهری:که در کرمانشاه و مناطقی از استان ایلام،از جمله شهرستانهای ایوان و شیروان چرداول و بخش چوار رایج است و با گویش کردی ایلامی(فیلی) اندکی تفاوت دارد.

 2-کردی ایلامی(فیلی): گویش کردی ایلام یکی از گویشهای زبان کردی است و به عنوان گونه ای از گویش کردی در کنار گو نه های کلهری ،سنجابی و لکی قرار دارد .این گویش را (فیلی) نیز  می نامندو گویش عمده مردم استان ایلام از جمله طوایف عمده و قدیمی آن است که با اندک اختلافاتی در شهرهای ایلام،مهران،سرابله،بدره،بخش های عمده ای از نواحی جنوبی استان مانند دهلران،دره شهر،آبدانان و مناطقی از کشور عراق نظیربدره، مندلی و خانقین بدان تکلم می شود.

 3-لکی:این گویش در سطح نسبتاً گسترده ای در استان های لرستان،کرمانشاه،همدان و بخشهای از ایلام گویوشران بسیاری دارد.این گویش اغلب به اشتباه لری یا شعبه ای از آن  قلمداد شده است.

  نظام آوایی،واژگان و نحو و نیز سنتهای فرهنگی و بسیاری از ویژگی های دیگر نشان می دهد که لکی گویشی اصیل و برجسته از کردی است.   

 جستاری در باب کردی ایلامی

 

  اما دلیل نا شناخته ماندن گویش کردی فیلی چیست. عواملی که بر نا شناخته ماندن گویش کردی فیلی تاثیر گذاشته است  اول اینکه  قرار گرفتن ایلام د ر آخرین مناطق کرد زبان   و دوم اینکه بعد از شکست حسنویه کرد (حاکمی که تقریبا  در قرن پنجم بر مناطق کرد نشین حکومت میکرد)اتابکان لر ،برپشتکوه (ایلام) حکومت کردند  و چون حکام لر بودند همین امر باعث شد که زبان ایلامی را لری به حساب اورند . محمد امین زكی محقق نامدار كرد و نویسنده كتاب كرد و كردستان است. او به سال 1916 میلادی (1295 هـ .ش) به حكم یك مأموریت رسمی به پشتكوه (ایلام فعلی) یا به زعم خود به لرستان كوچك سفر می كند، او ضمن اقامت ده روزه، در باب زبان و قومیت«لرها»مطالعه می نماید و از این كه می‌بیند زبان اهالی پشتكوه(ایلام کنونی) اینقدر به كردی نزدیك است ، اظهار شگفتی می‌كند.
او فاصله گویشی آنان را با كردی سلیمانیه كمتر از اختلاف گویشی كردی بادینانی با كردی سلیمانیه می‌یابد.
او كه یكی از بزرگان قضیه كرد پژوهی است، توجه نداشته است كه برای مطالعه زبان و قومیت «لرها» یك منطقه كردنشین را انتخاب كرده است و البته طبیعی است كه از این همه نزدیكی زبانی و قومی شگفت‌زده شود      

وجه تسمیه فیلی چیست.                                                                                                          

کردی ایلامی که گاه آن را «فیلی» نیز نامیده اند،در بیشتر مناطق استان ایلام رایج است.واژه فیلی در بین مردم ایلام معروفیت بسیار ندارد.این را کردهای ساکن عراق به مناسبت سلطه والیان لرستان موسوم به فیلی بر ایلام،رواج داده اند و آن از مقوله مجاز خاص و عام است(سارایی)

دستگاه واجی گویش کردی ایلام متشکل از 35 واج همخوان و 8 واج نیز واکه هستند

گویش فیلی دارای لهجه های گوناگونی است که مهمترین آنها عبارتند از :

 1-ملکشاهی:در شهرستان های ایلام و مهران

 2-خزلی:در بخش های از شهرستان شیروان چرداول

 3-آبدانانی:در شهرستان های آبدانان،دهلران و دره شهر

 4-ایلامی:در شهرستانهای ایلام،مهران،شیروان چرداول

 5-بدره ای:در بخش بدره از شهرستان دره شهر

عکس های منطقه بدره

ادامه مطلب

نقداعلامیه حقوق بشر

اعلامیه جهانی حقوق بشر که در قالب 30 مطرح گردید است جهان شمول بودوتمام زوایایی زندگی اجتماعی ،فرهنگی ،سیاسی و اقتصادی ملل مختلف را مد نظر قرار داد اما در اجرائ آن در بعضی کشورها کوتا هی صورت می گیرد .

واگر روند اجرائی آنها عملی گردد به ایجاد مدینه فاضله منجر می شود.که متا سفانه امروز به وفور شاهد نقض اصول این اعلامیه توسط ملل گوناگون به ویژه سلطه طلبان وصاحبان قدرت در سطح جهان هستیم.

در ماده  5بیان شد  هیچ کس نباید شکنجه  شود یا  تحت رفتار ظالمانه قرار گیرد .که بهوفور نقض آن را میتوان در زندانهای سراسر دنیا بخصوص ابوغریب مشاهد کرد. در ماده 9 هیچ کس  را نباید خود سرانه توقیف ،حبس یا تبعید کرد . که در نظام سیاسی و حکومت داری امروز عمل خوسرانه ودستگیری وبردن افراد به صورت زیادی در حال صورت گرفتن است.

ماده 10نیز به  شکل فراوانی  در حال نقض شدن است  کسانی که  پارتی  و نفوذ  اداری و مملکتی دارند وبنیه مالی خوبی   برخوردارند همیشه پیروز هستن وبه مناسب اداری وشغل مناسب   دست پیدا مکنند .در ماده 21 دستیابی یه خدمات عمومی برای همه باید  فراهم باشد  که این مورد نیز در سطح گسترده اجراء نمی شود وخدمات رسانی محدود به بعضی نقاط ونواحی صورت میگیرد بخصوص در کشورهای جهان سوم. ماده 25 در دو بند بیان شد در مورد حمایت از کودکان ومادر در اکثر نقاط دنیا این حق به رسمیت شناخته نمی شود و خیلی راحت نقض می شود.هیچ کس این فکر گمان  را نمی کند  که روزی خواهد رسید  که در هیچ کشوری حقوق انسانی انسان ها نقض نشود . 

ایا کشوری سراغ دارید که تمام حقوق بشر در ان کاملا اجرا می شود.

نکته مهم این است که کشورها پس از مشاهد وگزارش  نقض حقوق  شهروندان خود یا در سطح جهان چه خواهند کرد.فرق کشورها در اصل نقض یا حتی میزان نقض نیست فرق مهمتر در مساءل قبل نقض است تفاوت است بین کشورها که گزارش نقض حقوق بشر ارکان قضایی  وتفننی آن را می لرزاند با کشورهای که تا بتواند منکر می شود واگر نتواند توجیهه می کند واگر این را هم نتواند سکوت می کند.

 

معرفی شهرستان مهران

شهرستان مهران در باختر ایلام واقع شده است. این شهرستان نگین سبز ایران نام گرفته است و پس از سه دهه در انزوا بودن اینك مهران می تواند برای همیشه صبح صادق را بر سرزمین هزار و یك شب بتاباند. بیش از چند دهه مرز بین المللی مهران در منتهی الیه باختری كشور و در جنوب شهر ایلام به رغم 220 كیلومتر مرز مشترك با عراق و كم ترین فاصله یك شهر مرزی تا بغداد در انزوا و فراموشی به سر می برد و حاصل این انزوا بیش از سه دهه ركود اقتصادی بود. نام مهران در دوران هشت سال دفاع مقدس بر سر زبان ها افتاد. این گذرگاه تاریخی از دیر باز معبر و ممر مراودات تاریخی مردمان دو سوی مرز بوده و حاصل این مراودات گسترده نزدیكی فرهنگی و پیوندهای خانوادگی و سرمایه‌گذاری های مشترك بر اراضی مستعد و نخلستان های پر ثمر منطقه است.
مرز مهران مناسب ترین و بهترین راه برای فعالیت های توریستی و زیارتی و هم چنین یكی از مناسب ترین و مطمئن ترین مناطق برای فعالیت اقتصادی است. شهر مرزی مهران حدود 12 كیلومتر تا نقطه صفر مرزی فاصله دارد و كم تر از 20 كیلومتر با شهر های كرد تبار بدره و زرباطیه عراق فاصله دارد و به عنوان حاقه اتصال مركز استان ایلام با مركز استان واسط و بغداد عراق در طول قرن ها مهم ترین گذرگاه ارتباطی مردمان دو سوی مرز بوده است. در بخش مركزی مهران مخاذن نفت و گاز طبیعی كشف شده و چاه هایی درآن حفر شده است. دشت های مهران به خاطر پیوستگی‌كوه و دشت با یك دیگر دارای اهمیت استراتژیكی و تاریخی است. این شهرستان از سه بخش مهران، صالح آباد و ملكشاهی تشكیل شده است. بخش صالح اباد در دشت وسیع هیژدانه واقع شده و در سال های پر باران یكی از مناطق حاصل‌خیز استان محسوب می شود.


 

مشخصات جغرافیایی


شهرستان مهران در درازای جغرافیایی 46 درجه و 10 دقیقه و پهنای جغرافیایی 33 درجه و 7 دقیقه و در بلندی 155 متری از سطح دریا قرار دارد. مهران در كرانه چپ رود كنجان چم قرار گرفته و با مرز عراق بیش تر از چند كیلومتر فاصله ندارد. مهران از شمال به ایلام، از خاور به دهلران، و از باختر و جنوب به عراق محدود است. 

 

 

مکان های دیدنی و تاریخی


كتیبه تخت خان واقع درمنطقه صالح آباد و در 24 كیلومتری ایلام.
سنگ نبشته دوره آشوری كه شامل خطوط میخی و نقش سرباز آشوری با كلاه خود و نیز علامت ماه و ستاره كه درمنطقه گل گل ملكشاهی قرار دارد.
آتشكده متعلق به دوره ساسانیان درارتفاعات كوه پشمین بخش ملكشاهی.
قلعه زمستانی والی در كنار رود كنجانچم و در 17 كیلومتری شهر مهران معروف به قلعه كنجانچم.
تپه باستانی چغا آهوان و چغا گلان با قدمت 7300 سال در شهر مهران.
آثار و یادمان های دوران دفاع مقدس و نمایشگاه آثار دوران جنگ تحمیلی.
غار معروف زینه گان یا غار بهشت كه یك غار رو باز است و در 6 كیلومتری صالح آباد واقع شده است .
مهم ترین زیارتگاه ها و بقاع متبركه این منطقه عبارت اند از:
زیارتگاه امام زاده علی صالح معروف به خاص علی در بخش صالح آباد.
زیارتگاه امام زاده سید حسن در 3 كیلومتری شهر مهران.
بقعه پیر قتال در مسیر جاده بهرام آباد و جاده مرزی مهران.
زیارتگاه سید محمد عابدمعروف به پیرمحمد در بخش ملكشاهی

نقد:کتاب جغرافیا نخست در خدمت جنگ

کتاب جغرافیا نخست در خدمت جنگ اثر ایولا کست است که ابو الحسن سرو مقدم آن تر جمه کرد .      این کتاب در جواب کسانی است که جغرافیا را علم ضعیف وغیر کاربردی می دانند که فقط به مطالعه ومعرفی اسامی کوهها ،رودها،شهرها ،کشورها ،وغیر  می پردازد وبا  مطالعه آن به  استراژی بودن واهمیت علم جغرافیا آشنا می شویم.

کتاب خوبی است با مطالعه آن به اهمیت ونقش علم جغرافیا وتاثیر آن بر روند جوامع اشنا می شویم.

در کتاب با واقعیت کاربرد جغرافیا  وچگونگی گسترش آن  آشنا می شویم   که  چطور به مکانیابی ومشخص کردن دقیق عوارض چه انسانی  وطبیعی پرداخته می شود حال خواه با هدف بهبود این عوارض یا با هدف تخریب و نابودی آنها. ولی در این اثر بیشتربعد تخریبی واستفاد از جغرافیا وجغرافیادانان برای سلطه ملی وبین المللی بود.   

در آغاز کتاب بهتر بود فهرست مطالب به شکل فصول مطرح می شود مثل :فصل اول ؛فصل دوم وغیر ویک نتیجه گیری از هر فصل مطرح می کرد.دراثر جغرافیا با عنوان یک ابزار  نظامی برای کسب قدرت سیاسی توجه شده وتاکید بیشتر کتاب بر جنبه های سیاسی ونظامی این علم بر روندهای ملی وبین المللی بود.

اسم کتاب با عنوان جغرافیا نخست در خدمت جنگ خود نشانگر جنبه سیاسی ونظامی بودن این علم را تقویت می کند و یک چهره  خشن را  از جغرافیا معرفی می کند.

نویسنده پایان کار جغرافیا یا روند این علم را در دنیا به سمت جغرافیامارکسیستی می داند که جهان به این سمت پیش نمی رود.

در صفحه 104در پایان پاراگراف بیان شد که رابطه جغرافیدانان وقدرت حاکم امری اجتناب ناپذیر است واین امر به ویژه برای جغرافیااز ضروریات است تا بتواند پا از محدوده یک گفتار ایدئولوژی محض بیرون گذارد وبه عنوان دانشی استراژیک جلوه شود. ولی الزامی ندارد که روابط سلطه جویانه باشد بلکه جغرافیادانان  باید از خود به  دفاع   پردازند وحتی  عندالا قتضابر قدرت حاکم      بتا زند.                                                                               

.در این پارگراف قسمت اول منطقی وعقلانی است ولی در قسمت دوم که جغرافیدانان به دفاع از خود بپردازند با واقعیت جهان امروز همخوانی ندارد وباید حتما جغرافیدانان با خواسته حکومت ها پیش روند وغیر این صورت از ادامه کار باز می مانند ونویسند در این قسمت اغراق آمیز نوشته است.

هدف کتاب این است که جغرافیدانان ودانشجویان جغرافیا اهمیت این علم رابشناسند واز خواندن آن حس پوچی نکنند ودیگر خوانندگان کتاب جغرافیا را بشناسند ونقشی را که این علم در فعل وانفعالات حال دنیا ودر قدیم بازی کرد را نمایان کند .واین علم را به عنوان علم کاربردی ومورد نیاز مطرح کند.  و نویسند در کتاب این مسئله را بیان می کند که جغرافیدانان برای بررسی ومطالعات جغرافیایی خود نیاز به  خط مشی فکری وفلسفی دارند وباید از یک ایده وفکر پیروی ودر تحلیل جغرافیایی بهره برند .در مطالعه کتاب این امر مشخص است که آقای سرو مقدم با تر جمه کتاب آن را نیز نقد کرد است.

 

  

 

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : فاضلی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان